Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 yılın en hızlı büyüyeni İstanbul

İstanbul, JLL tarafından gerçekleştirilen "The Business of Cities 2015" araştırmasına göre 2010'dan bu yana dünyada en çok gelişen şehirler arasında ilk sırada yer aldı. İkinci Moskova olurken, bu kenti sırasıyla Mumbai, Seul ve Dubai takip etti

Giriş Tarihi: 25.5.2015
5 yılın en hızlı büyüyeni İstanbul
Gayrimenkul danışmanlık firması Jones Lang LaSalle (JLL) tarafından gerçekleştirilen "The Business of Cities 2015" araştırmasına göre İstanbul, 2010 yılından bu yana kaydettiği performans ile dünyada en çok gelişen şehirler arasında ilk sırada yer aldı. JLL Şehir Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan çalışmaya göre İstanbul'u Rusya'dan Moskova, Hindistan'dan Mumbai, Güney Kore'den Seul, Birleşik Arap Emirlikleri'nden de Dubai takip etti. Liste, 200'ü aşkın küresel şehir endeksi içinden, gelişime ilişkin 6 endekste 2010 yılından bu yana kaydedilen değişimler baz alınarak hazırlandı. Finansal servislerden şehir imajına dek birçok farklı başlıkta değerlendirilen şehirler içinde İstanbul en çok gelişim kaydeden şehir oldu.


ZENGİNLERİN EN ÇOK EV ALDIĞI 10 ŞEHİR

FIRSATLARA IŞIK TUTUYOR

Araştırmada İstanbul için, "Finansal servislerin kıyı bölgesi tedarikçisi olarak konumunu daha da güçlendirdi. Ölçeği ve ulaşım olanakları sayesinde, etrafındaki orta büyüklükteki şehirlerle süregelen bir birleşme içinde olduğu görülüyor" ifadelerine yer verildi. JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, raporla ilgili yaptığı açıklamada, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen araştırmaya konu olan şehir endekslerinin şehirlerde yaşayanlara ya da bu şehirlerle iş ilişkisi bulunanlara stratejik fırsatlar açısından ışık tuttuğunu söyledi.

2015'İN EN PAHALI ŞEHİRLERİ

İNOVASYON FAKTÖRÜ VAR
Başta İstanbul olmak üzere Barselona, Santiago ve Seul'un performanslarının şehirlerin endekslerdeki pozisyonlarının nasıl değişebildiğini gösterdiğini vurgulayan Alkaş, "Bu değişiklikler, standartların yükselmesi, algıdaki değişim, yeni bilgi tedariki ve iş ortaklıkları angajmanı gibi birçok farklı mekanizma aracılığıyla gerçekleşebiliyor" şeklinde konuştu. Araştırmaya göre, şehirlerin karşılaştırmalı performanslarında en üstte New York, Londra, Singapur, Paris ve Hong Kong yer aldı. Ho Chi Minh, Nairobi ve Delhi gibi gelişmekte olan şehirlerin ise inovasyon ve start-up'lar aracılığıyla küresel ekonomi içinde kendilerine yer bulmaya çalıştıklarının altı çizildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yılın en hızlı büyüyeni İstanbul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN