Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'ın istediği babayiğit meydana çıkıyor

Hükümet elektrikli projesinde kontağı çevirmeye hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 1.6.2015 09:20
Erdoğan'ın istediği babayiğit meydana çıkıyor
Sanayi Bakanı Işık, "İnşallah yakında kamuoyuna açıklama yapacağız, evvelki gün hayırlı bir imza attık" dedi.

Menzili arttırılmış yerli elektrikli otomobil projesinde yeni bir aşamaya geçildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Evvelki gün hayırlı bir imza attık. İnşallah in startını veriyoruz" dedi. Işık, Gölcük Şehitler Mahallesi'ndeki seçim bürosu açılışında yaptığı konuşmada, savunma sanayinde yapılan yerli ürünler hakkında bilgi verdi. Şimdi sıranın yerli otomobilde olduğunu vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

"İnşallah yakında kamuoyuna açıklama yapacağız, evvelki gün hayırlı bir imza attık. İnşallah yerli otomobilin startını veriyoruz. 2020'den önce artık sizler de bir Türk markasıyla yola çıkacaksınız. Hayırlı olsun. Bizim milliyetçilik anlayışımız bu."

52 ay sonra çağrı yanıt buldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan iken Ocak 2011'de TÜSİAD Genel Kurulu'nda sanayicilere yönelik 'Ben bir yerli otomobil yatırımcısı, bir babayiğit arıyorum' çağrısı yaptı. O çağrıdan bugüne kadar 52 aylık gibi süre geçti ancak ortaya kimse çıkmadı. Koç Holding, Ford Otosan ve Tofaş'ın yabancı ortaklarından dolayı yerli otomobil markası konusuna pek sıcak bakmadı. Aynı şekilde Oyak Renault, Hyundai Assan, Anadolu Isuzu, Toyota Türkiye projeye uzak durdu. Yerli otomobil projesine yabancı ortağı olmayan bir üreticinin girmesi bekleniyor.

Bakan Fikri Işık geçen ay yaptığı açıklamada, elektrikli ve uzun menzilli elektrikli yerli otomobil haricinde alternatifli 3'üncü bir model üzerinde de çalıştıklarını duyurarak, "Biz şimdi yol haritamızı belirledik. Mayıs sonuna kadar 'Kim üretmek istiyorsa elimizdeki model bu. Kim bu işe talip olur?' diye açık çağrıya çıkmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak bir model ürettik" ifadesini kullanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın istediği babayiğit meydana çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN