Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracata terör engeli

Giriş Tarihi: 19.9.2015
İhracata terör engeli
Van'ın Kapıköy, Hakkari'nin Esendere ve Üzümlü sınır kapılarında terör saldırıları nedeniyle gümrük hizmetinin verilememesi bölge ekonomisine darbe vurdu. Çözüm sürecinde sağlanan huzur ortamıyla ekonomide canlanmanın yaşandığı bölgede, terör örgütü PKK'nın yol kesme, araç yakma, gümrük personelini kaçırma ve yollara patlayıcı yerleştirme gibi eylemleri, Türkiye'nin İran'a açılan Kapıköy, Esendere ile Irak sınırındaki Çukurca ilçesindeki Üzümlü gümrük kapılarında hizmetlerin durmasına neden oldu. Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, "Can damarımız olarak nitelendirdiğimiz, Van ve bölge için en önemli pazar alanımızdan biri olan İran'ı kaybetmiş durumdayız" dedi. Sınır kapılarının güvenlik gerekçesiyle kapatıldığını belirten Takva, geçmişte de uzun yıllar çatışmalı dönem yaşanmasına rağmen gümrük kapılarına yönelik kapatma kararı alınmadığını anımsattı.

NEFESİMİZ KESİLDİ

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş ise Ankara'da Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'la bir görüşme yaptıklarını, bu görüşmede bölgede yaşanan olaylar, ölümler ve bunların ekonomiye zararlarını gündeme getirdiklerini anlattı. Sınır kapılarına da görüşmelerinde yer verdiklerine işaret eden Taş, geçen yıl Esendere sınır kapısından İran'a gerçekleştirilen 360 milyon dolarlık ihracatın bölge ekonomisine büyük katkı sağladığını vurguladı. MÜSİAD Van Şube Başkanı Kerem Baynal da, Van'da çatışmalı sürecin devam ettiği 2.5 aylık süreçte adeta nefeslerinin kesildiğini dile getirdi.
İRAN'A TİCARET DURMA NOKTASINDA
Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Cengiz Şahin, Kapıköy ve Esendere gümrük kapılarının kapanmasıyla Türkiye ile İran arasındaki ticaretin durma noktasına geldiğini belirtti. Şahin, "Türkiye'nin batısında Edirne Kapıkule sınır kapısının ticari önemi neyse, doğusundaki Kapıköy ve Esendere'nin de önemi aynıdır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracata terör engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN