Dev emlak projeleri Avrupa vitrininde

Giriş Tarihi: 8.10.2015
Dev emlak projeleri Avrupa vitrininde

Avrupa'nın gayrimenkul yatırımcıları Sabah gazetesi sponsorluğunda düzenlenen Expo Real 2015'te bir araya geldi. Münih'teki fuarda 74 ülkeden bin 653 şirket, ortaklık ve işbirliği için görüşmelerde bulundu

Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen Avrupa'nın en büyük gayrimenkul yatırım fuarlarından Expo Real 2015, 18'inci kez kapılarını açtı. Sabah gazetesinin basın sponsorluğunda gerçekleşen fuar, büyük inşaat projelerinin tanıtımı, yatırım ve finansman olanaklarının yanı sıra ortaklık görüşmelerine sahne oldu. Fuara, 74 ülkeden bin 653 şirket ve 36 bin 900 temsilci katıldı. Avrupalı gayrimenkul devlerini buluşturan Expo Real'de Türk şirketlerinin dev projeleri de görücüye çıktı. Fuarda Türkiye'deki yatırım fırsatlarının tanıtıldığı bir panel düzenlendi. Panele katılan konuşmacılar, Türk inşaat sektöründeki yatırım potansiyelini yabancı yatırımcıya anlattı, işbirlikleri için ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Panelde konuşma yapan Almanya'nın Türkiye eski büyükelçisi ve Başbakanlık Yatırım Ajansı Danışmanı Wolf Ruthart Born, Türkiye'nin konumu bakımından güvenli bir yatırım limanı olduğuna dikkat çekti.

PROJELERİN CAZİBESİ ARTIYOR
Türkiye'nin gelişen bir pazar olduğunun altını çizen Born, "Herkes 1 Kasım'da yapılacak genel seçimleri bekliyor. Ben gelecekte de son 10 yılda olduğu gibi yüzde 5'ler seviyesinde büyüme bekliyorum. 3'ncü Köprü, 3'ncü Havalimanı, hızlı tren, otoyollar gibi kamu eliyle yapılan mega projeler gayrimenkul yatırımlarını çekici kılıyor" diye konuştu.

HIZLI BÜYÜME OLACAK
Panelde konuşan Multi Development CEO'su Hulusi Belgü ise kısa dönem için yabancı yatırımcının Türkiye'den uzaklaşıyor gibi görünebileceğini belirterek, "Geleceğe bakıldığında hızlı bir büyüme olacağı aşikâr" dedi. Türkiye'de 20 şehrin nüfusunun 1 milyonun üzerinde olduğunu anlatan Belgü sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece Gaziantep'in 6 milyar dolarlık ihracatı var. Anadolu şehirlerindeki market harcamalarına bakıldığında İstanbul'un çok da gerisinde olmadıklarını görüyoruz."

B,C,D PLANLARI HAZIR
Aareal Bank temsilcisi Şenay Azak da Türkiye'deki bankaların şoklara karşı son derece dayanıklı durumda bulunduğuna dikat çekti. Yerel bankaların krizden bu yana toplam para sahipliklerini 3 kat artırdıklarını belirten Azak, "2009'daki ekonomik krizde Türk bankaları dünyanın birçok ülkesine göre çok daha fazla nakit çekti. Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki oynaklığı en büyük riski oluşturuyor ancak hükümet, şirketler ve vatandaş krizlerde nasıl pozisyon alacağını biliyor. A, B, C, D planları var" diye konuştu. Amplio Emlak Yatırımları CEO'su Alaeddin Babaoğlu da Türkiye'nin krizlere karşı dayanıklılığını, "Biz buraya sıcak hava kaptanı olmadığımızı göstermeye geldik" sözleriyle anlattı. 25 yıldır Türkiye'de yatırım yapan Metro Properties'in Asya Bölgesi Direktörü Gündüz Bayer ise 5-10 yıl içinde Ankara ve İzmir gibi kentlere yatırım yapacaklarını vurguladı.

FRANKFURT 2030 VİZYONUNU ANLATTI
Geçtiğimiz yıl 37 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl sanayi bölgeleri, iş merkezleri, kentler ve onların yatırım tanıtımları damga vurdu. Avrupa'nın ekonomi merkezi olan Frankfurt taki fuarda "Metropolarena FrankfurtRheinMain" isimli özel bir stantla yer aldı. "Frankfurt 2030, Kent Gelişme Konsepti" sloganıyla yapılan sunumlarda iş ve özel yaşam alanlarının sağlıklı, doğaya uyumlu ve stabil bir konseptle birleştirildiği anlatıldı. Açılışa Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann da katıldı.

MÜLTECİLER İÇİN 500 BİN KONUT
Avrupa'ya gelen onbinlerce mülteci de EXPO Real'de gündeme geldi. Oturumlarda, başta Suriye olmak üzere, çeşitli ülkelerden kaçarak Almanya'ya sığınan kişilerin spor salonları, depolar gibi yerlerden kurtarılarak, daha insani koşullarda yaşayabilecekleri konutlara ihtiyaçları olduğu vurgulandı. Konunun uzmanları, Almanya'ya yeni gelenler için önümüzdeki 10 yıl içinde 500 bin yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

SAPHİRE'İN İŞLETMESİ ALMAN BİLFİNGER'DE
Avrupa ve Türkiye'nin en yüksek binası olan Sapphire projesinin sahibi Kiler GYO, yapının işletmesi için Almanya'nın en büyük ikinci gayrimenkul şirketi Bilfinger ile anlaştı. Fuarda açıklama yapan Bilfinger yetkilileri Sapphire ile Türk piyasasına giriş yapacaklarını belirttiler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev emlak projeleri Avrupa vitrininde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN