Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzak ülkelerden turist yağacak

THY seferleri, Türk dizileri ve 13 yıllık istikrarın etkisiyle Türkiye uzak ülkelerdeki turistin radarına girdi. Emitt Direktörü Aydın, önümüzdeki yıllarda bu pazardan gelen turist sayısının katlanacağını söyledi

Giriş Tarihi: 15.10.2015
Uzak ülkelerden turist yağacak
Ortadoğu'daki karışıklık ve Avrupa'nın yaşadığı ekonomik daralma turizm sektöründe de eksen kayması yarattı. Alternatif yerler arayan Latin Amerika, İskandinav ve Afrikalı turistin gözdesi Türkiye oldu. Emitt Turizm, Seyahat, Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, 28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek Emitt Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na uzak pazarlardan büyük ilgi olduğunu söyledi. Aydın, "Gerek Ortadoğu'daki karışıklıklar gerekse Avrupa'daki ekonomik daralma tüm dünyayı alternatif pazar aramaya yöneltti. Türkiye 2-3 aydır sıkıntılı bir süreçten geçse de başta Latin Amerika olmak üzere Afrika ve İskandinav ülkelerinin yükselen yıldızı. Geçmişte alternatif pazar listesine bile giremeyen Türkiye, şimdi o pazarlarda lider konumda" diye konuştu. Bu ilgide THY'nin payının çok yüksek olduğunu vurgulayan Aydın, açtığı her sefer sonrası Türkiye'nin ilgi patlaması yaşadığını vurguladı. Bu ülkelerde gösterime giren Türk dizilerinin de Türkiye'ye olan ilgiyi katladığını vurgulayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülkelerin Türkiye'ye büyük hayranlıkları var. 13 yıllık istikrar, hızlı ekonomik büyüme ve yurtdışına seyahat eden 12 milyon Türk turist bu ülkeleri cezbediyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin bu pazarlardan ağırladığı misafir sayısı katlanacak. Emitt de bunun vitrini."

20'NCİ YIL HEDEFİ 80 ÜLKE
Son dönemde yaşanan terör olaylarına rağmen fuara olan ilginin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirten Aydın, "2015'te 72 ülke katılım sağlamıştı. 20. yılımızı kutladığımız 2016'da 80 ülke hedefi koymuştuk. Bunu yakalayacağız" dedi. Bu yıl fuarda bazı değişikliklere gideceklerini aktaran Aydın, "Otel ekipmanları bölümüne olan yoğun ilgi nedeniyle salon sayısını ikiye çıkardık. Geçen yıl başlattığımız kış turizmine bu yıl da ilgi çok yüksek" ifadelerini kullandı.

2016 DAHA İYİ bir yıl OLACAK
Turizm sektörü üzerine de değerlendirmeler yapan Aydın, "2015'te iki seçim olması ekonomiyi zorladı. Terör olayları, mülteci krizi gibi etkenler de ülke için sıkıntılı bir süreçti. Bu gibi nedenlerle 2015 sektör açısından çok zor bir yıldı. 2016'nın bundan daha iyi geçeceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzak ülkelerden turist yağacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN