Tasarruf oranına BES dopingi

%13'lere kadar düşen tasarruf oranının %15'e ulaşmasında BES'in önemli bir etkisi olduğunu söyleyen Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, "BES'i, tasarrufun kurtarıcısı olarak görüyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 20.10.2015
Tasarruf oranına BES dopingi
Sosyal Güvenlik Sistemi'nin tamamlayıcısı olan Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) 2015 yılının ilk üç çeyreğinde de yoğun ilgi gösterildi. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, BES'in yıl içindeki performansını değerlendirdi. Ayhan Sincek, "Devletin BES'te katılımcılara yapmış olduğun katkı gerçekten çok değerli. Bu katkıyla birlikte BES'e olan ilgi daha da yoğunlaştı. Ekim ayı başı itibariyle emeklilik yatırım fonları 44,4 milyara yaklaştı ve katılımcı sayısı da 5 milyon 757 bini geçti" şeklinde konuştu. Henüz birinci yılını doldurmasına rağmen Katılım Emeklilik'in fon performansının yüksek olduğunu belirten Sincek, "Faizsiz emeklilik fonlarının 4-5 yıldır raflarda olmasına rağmen sistem içinde faizsiz fonları tercih eden müşteri sayısı hızla artıyor. Sektörde faizsiz bireysel emeklilik fonlarının büyüme hızının da ortalamanın üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Ekim ayı itibarıyla toplam fon büyüklüğünü oluşturan 242 emeklilik fonunun 37'si faizsiz fon. Bu faizsiz fonları tercih eden kişi sayısı da 419 bini buldu. Faizsiz fonlarımızda 97 bin sözleşme sayısına ulaşmış olmak bizleri sevindiriyor" dedi.

'BES'TEN CARİ AÇIĞIN KAPATILMASINA KATKI'
"%13'lere kadar düşen tasarruf oranının %15'e ulaşmasında BES'in ve BES'e sağlanan %25 devlet katkısının önemli bir etkisi olduğunu biliyoruz. BES'i biz, 'tasarruf'un kurtarıcısı olarak görüyoruz. BES'in katılımcılara doğru aktarılması ve sistemin toplumun geneline yaygın hale getirilmesi bizce önemli. Cari açığın kapatılmasında BES'in katkısı olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarruf oranına BES dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN