Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomide yeniden inşa dönemi başlıyor

1 Kasım zaferi, AK Parti'nin seçim öncesinde vaat ettiği "ekonomide yeni dönem"in miladı oldu. Bakanlıklardan, kurumlara ekonomi yönetiminde büyüme ve istikrarlı yapılanma için düğmeye basıldı

Giriş Tarihi: 3.11.2015
Ekonomide yeniden inşa dönemi başlıyor
AK Parti'nin seçim zaferinden sonra ekonomiyi yeni bir dönem bekliyor. Hükümet 4 yıllık perspektifle, "yeni ekonomi modeli" kapsamında bakanlıklar, üst kurullar, Ekonomik Konsey, Para Politikası Kurulu gibi kilit organları yeniden yapılandıracak. Mega projeleri takip sistemi kurulacak. Ekonomi bakanlıklarında vitrin yenilenecek. Reformları ve kurumsal yapılanmayı üstlenecek tecrübeli kadrolara genç isimlerle takviye yapılacak. Türkiye'yi 2023'e taşıyacak yeni ekonomi yönetimiyle yeni nesil reformların hızla yaşama geçirilmesi için hummalı bir çalışma başlatılacak. Ekonomik istikrar ve mali piyasalarda kontrolün devamı için tüm aktörleri uyumla çalışan bir yönetim anlayışı ön plana çıkacak. Merkez Bankası, Hazine, BDDK, SPK gibi kilit kurumlar da buna uygun hareket edecek.

DÜNYA ZAFERİ BÖYLE GÖRDÜ

BAKANLIKLARDAN KURUMLARA YENİ YAPI
KURUMLARA NEŞTER Hükümet, "yeni ekonomi modeli" kapsamında önceliklerini güncelledi. Faize değil üretime dayanan ve adaleti ön plana çıkaran bir model el üstünde tutulacak. Güçlü ekonominin önünde engel olan kurumlara neşter vurulacak. Ekonomik Sosyal Konsey, ekonominin nabzını tutan, yasal çalışmalar yapan bir yapıya kavuşturulacak. Cumhurbaşkanlığı çatısı altında oluşturulan ekonomi birimi de saha çalışmalarında rol alacak.
BÜYÜME ODAKLI YAPI Merkez Bankası ve Para Politikası Kurulu'nun yapısında değişim planlanıyor. Büyüme ve istikrar odaklı yaklaşım ön planda olacak.
BAKANLIKLAR İç ve dış ticaret tek çatı altında toplanabilir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi, Sanayi ile de Kalkınma Bakanlığı'nın birleşebileceği belirtiliyor.

1 KASIM 2015 İL İL VEKİL SAYILARI

İSTİKRAR EKİBİ DAHA GÜÇLÜ, DAHA KARARLI
PATRON KİM? Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevini Cevdet Yılmaz yürütüyor. Yeni dönemde eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın rolü de merak ediliyor. Naci Ağbal'ın Mehmet Şimşek'in koltuğuna oturabileceği ifade ediliyor.
PARALEL TAKİPTE Seçim öncesi olduğu gibi ekonomiyi hedef alan Paralel Yapı'nın finans ayağı ile mücadele kesintisiz sürecek. Paralel'e hizmet eden şirketler bir bir sistemden ayıklanacak.
MKYK GÜÇLENDİ AK Parti'nin 50 kişiden oluşan Merkez Karar Yürütme Kurulu'nda (MKYK) ekonomi kökenli Aziz Babuşçu, Naci Ağbal, Yaşar Karayel, Galip Ensarioğlu, Mehmet Muş, Alev Dedegil gibi isimler yer aldı. Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na Naci Ağbal getirildi. Yeni dönemde KOBİ'lerin korunması, maliyetlerinin düşürülmesi gibi konuların ön plana çıkması bekleniyor.

YURTDIŞI OYLARI NASIL DAĞILDI?

GÜVEN EKİBİ İŞBAŞI YAPACAK
AK Parti'nin aday listesindeki çok sayıda ekonomi kurmayı, bürokrat ve işadamı 1 Kasım'da halkın oyuyla Meclis'e girdi. Partinin mevcut ekonomi kurmaylarıyla 3 dönem birlikte yürüme kuralı nedeniyle 7 Haziran'da aday gösterilmeyen eski bakanlar da milletvekili seçildi. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Meclis'te sandalye buldu. Eski bakanlar Ali Babacan, Mehdi Eker, Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Faruk Çelik, Nurettin Canikli veTaner Yıldız da yeniden Meclis'e girdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan da milletvekili oldu.

EKONOMİ VİTRİNİ YENİLENİYOR
Ekonomi vitrininde yeni ve güçlü yüzler de yer alacak. AK Parti MKYK üyesi Berat Albayrak İstanbul, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Maliye eski Müsteşarı Naci Ağbal Bayburt ve Borsa İstanbul eski Başkanı İbrahim Turhan İzmir'den Meclis'te yerini aldı. Bürokrat listesinden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk Sivas'tan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı eski Müsteşarı Ziya Altunyaldız Konya'dan, TSE eski Başkanı Hulusi Şentürk İstanbul'dan, akademisyen Vedat Bilgin de Ankara'dan milletvekili oldu. Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şahap Kavcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yeni dönemde ekonomi kökenli isimler olarak dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide yeniden inşa dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN