Avrupa turizmine terör darbesi

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Avrupa turizmine terör darbesi

Paris'te yaşanan terör olayları tüm Avrupa turizmini vurdu. Paris turlarının tamamı iptal edilirken, Avrupa ülkelerine olan tatil talepleri de yüzde 20 düştü

Şarm El Şeyh'ten kalkan Rus uçağının 31 Ekim'de düşürülmesinin hemen ardından 13 Kasım'da Paris'te yaşanan terör saldırıları yurtdışı tatil taleplerini yavaşlattı. Paris'e düzenlenen turlar iptal edilirken, İtalya'dan İspanya'ya hemen tüm Avrupa ülkelerine olan tatil taleplerinde de yüzde 20'lik düşüş yaşandı. Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran önce Ankara, ardından Mısır'daki uçak felaketi ve son olarak da Paris'te yaşanan terör saldırılarının tatil taleplerini aşağı çektiğini söyledi. Onaran, "Eskiden terör sadece Ortadoğu'daymış gibi bir aldı vardı. İnsanlar o bölgeye mesafeli yaklaşırdı. Ancak yaşanan son olaylar terörün tüm dünyanın sorunu olduğunu gösterdi" dedi. Turizmde önceliğin güvenlik olduğunu vurgulayan Onaran, bu gibi münferit terör saldırılarının iki hafta arayla yaşanmasının insanları korkuttuğunu ifade etti. Onaran, "Sadece Paris ya da Mısır değil, farklı noktalar için de rezervasyonlarda yüzde 20'lik bir duraksama yaşanıyor" diye konuştu.

YILBAŞI SATIŞLARI YAVAŞLADI


Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal da terör saldırılarının yılbaşı ve sömestre satışlarını duraklattığını söyledi. Çilsal, "Paris'te rezervasyonlar sıfıra düştü. Diğer ülkelerde de satışlar yavaşladı" ifadelerini kullandı. Kısa süre önce Ankara'da benzer bir saldırının yaşandığını hatırlatan Çilsal, Fransa'nın turizm gelirinde dünya ikincisi olduğunu belirterek, "Paris bu olaydan uzun vadeli yara alır" dedi.

YURTDIŞI ÇIKIŞLARINI ASKIYA ALDILAR

Terör saldırılarının başta Fransızlar olmak üzere Avrupalılarda büyük bir şok etkisi yarattığını aktaran Çilsal, şunları anlattı: "Avrupa'da büyük bir panik havası var. 11 Eylül saldırılarından sonra ilk kez bu kadar büyük çaplı bir terör olayıyla karşılaştılar. Bu nedenle onların tatil talepleri daha hızlı düştü. Özellikle Fransa'da tatile çıkışlarda büyük bir düşüş olduğunu duyduk. Yaz dönemi olmadığı için bu düşüş Türkiye'yi çok fazla etkilemedi."

FRANSA'DAKİ TURİZM HİSSELERİ DÜŞÜŞTE

Paris'te yaşanan katliam, Fransız turizm şirketlerinin hisselerini de vurdu. Dünyaca ünlü otel zinciri Accor'un hisseleri haftaya yüzde 7.8'lik düşüşle başladı. Fransa'nın ulusal havayolu şirketi Air France hisseleri yüzde 4.9 düşerken, Fransa ve İngiltere'yi birbirine bağlayan Manş Tüneli'nin işletmecisi Eurotunnel'in hisseleri de yüzde 5 değer kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa turizmine terör darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN