Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus turisti 12 ülke telafi edecek

Rusya geriliminden zarar gören turizm sektörü için yeni yol haritası belli oldu. 12 Avrupa ülkesine yakıt desteği verilecek. 3 milyonluk Rus turist kaybı, bu ülkelerin yanı sıra İsrail ve Ortadoğu ile telafi edilecek

Rus turisti 12 ülke telafi edecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rusya krizi sonrasında turizmde yeni yol haritasını belirledi. Plana göre 1 Mart-15 Haziran 2016 tarihleri arasında uçaklara verilmesi planlanan 6 bin dolarlık yakıt desteği, İngiltere, İrlanda, Hollanda, Danimarka, Belçika, Norveç, İsveç, Finlandiya, Letonya, Estonya, Litvanya ve Polonya olmak üzere 12 ülkeyi kapsayacak şekilde genişletilecek. Bu destekle geçen yıl Türkiye'ye 7 milyon 220 bin turist gönderen bu ülkelerden ilave 750 bin kişilik artış bekleniyor. Rusya'dan beklenen olası 3 milyon kişilik turist kaybına bu girişim önemli bir alternatif olacak.

KRİZ FIRSATA MI DÖNÜŞÜYOR?

İSRAİL'E TERMAL SEÇENEĞİ

Ayrıca, İsrail ile Ortadoğu pazarlarında "sağlık, termal, kültür turizmi" temalı tanıtım çalışmalarının artırılmasıyla sektörün kaybının minimuma düşürülmesi planlanıyor. Bakanlık Rusya'ya sağlanan yakıt desteğini sürdürmeye de devam edecek. Söz konusu destek, bu ülkelerden Antalya, Alanya Gazipaşa, Dalaman, Bodrum-Milas ve İzmir Adnan Menderes Havalimanları'na turist getiren tarifesiz havayolu şirketlerine sağlanacak. Bakanlığın kararlarının sektöre heyacan getirdiğini belirten turizmciler, Almanya'nın da bu kapsama alınması ve PR çalışmalarının da artırılması gerektiğini belirtti. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu pazarlarda çift haneli büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Desteklerle birlikte ilave yüzde 10-15'lik bir artış elde edilebileceğini belirten Ayık, "Sadece destekle sınırlı kalınmamalı. Terör seyahat eğilimlerini düşürdü. Bunu yıkmak için PR çalışmalarının güçlendirilmesi gerekiyor" dedi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman da desteklerin büyük önem taşıdığını belirterek, "Almanya'da uyuyan bir dev yatıyor" diye konuştu. Rusya'da yaklaşık 3 milyonluk bir kayıp beklediklerini anlatan Hacısüleyman, bunun 2 milyonunun Almanya pazarından sağlanabileceğini kaydetti.

RUSYA'DAN İFTİRA YAĞMURU

54 SEKTÖR KRİZDEN ETKİLENİYOR

Bakanlığın oluşturduğu eylem planı ve raporda, Rusya'dan genel turist çıkışlarında yüzde 40 azalma beklendiği ifade edildi. BM Dünya Turizm Örgütü'nün verilerinin de paylaşıldığı raporda 2015'in ilk 8 ayında dünya turizmi yüzde 4.5'luk artış kaydederken, Türkiye'nin dış etkenler nedeniyle yüzde 1.4 azalma yaşadığı bildirildi. Rusya ile yaşanan sürecin ardından Kültür Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak eylem planı ile 2016'da turizm sektörüne yönelik bir yol haritası oluşturulması hedefleniyor. Eylem planında, otellerin oda fiyatlarının düşmeye başladığı ve Rus turist sayısındaki azalmadan en çok Antalya'nın etkileneceği tespitine yer verildi. Bu krizden, başta tur operatörleri, seyahat acenteleri, oteller/lokantalar, havayolu şirketleri, sigorta şirketleri, istihdam edilen personel, yiyecek içecek, tekstil, inşaat, gayrimenkul ve tarım başta olmak üzere turizm sektörünün doğrudan etkileşimde olan 54 sektörün etkileneceği vurgulandı.

FUAR KATILIMLARIMIZI ARTIRACAĞIZ
İsrail ile Ortadoğu'da "sağlık, termal, kültür turizmi" temalı tanıtım çalışmalarının artırılacak olmasının sektör açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Güral Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, "Sağlık turizminde Ortadoğulu turistin ülkemize yüksek bir ilgisi var. İsrail'de de büyük bir potansiyel olmasına rağmen bu pastadan yeterince pay alamıyorduk" dedi. Otellerin de pazar çeşitliliği için bireysel tanıtım faaliyetlerini artıracağını belirten Güral, tüm fuarlara katılım sağlayacaklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus turisti 12 ülke telafi edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN