Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme'de TOKİ'ye talep yağıyor

TOKİ'nin Çeşme'de hayata geçirdiği bin 75 konutluk sosyal konut projesi yoğun ilgi gördü. Bölgede 4 bine yakın ilave talep aldıklarını söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Burası Ege için model bir proje oldu" dedi

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Çeşme'de TOKİ'ye talep yağıyor
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), piyasa koşullarında ev sahibi olması zor olan dar ve orta gelirli vatandaş için kolları sıvadı. 'Yerel Mimari Uygulamaları' kapsamında İzmir Çeşme'de bin 75 konutluk projeyi hayata geçiren idare, 4 bine yakın yeni talep aldı. 2014 itibarıyla üretim disiplinlerini yeniden tanımladıklarını belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, bu vizyonla az katlı, yatay mimariye ve sosyal konutta kaliteye önem verdiklerini söyledi. Özel sektöre de örnek olan mahalle konseptiyle üretim hedefi koyduklarını anlatan Turan, "TOKİ Yerel Mimari konseptiyle yeni üretim felsefesinde binlerce konutu uygulama sürecine geçtik. Üretime sadece nicelik olarak bakmıyoruz. Sosyal ve kültürel açıdan da değer katmasını önemsiyoruz. Artık şehirlerin yerel mimarileri sosyal konut üretiminde öncü olacak" dedi.

TAŞLAR HAFRİYATTAN ÇIKTI
Bu kapsamda Çeşme projesinin de konseptin ilk örneklerinden biri olduğunu söyleyen Turan, "Bu projede Alaçatı taş işçiliğine yer verdik. Projenin hafriyatından çıkan taşları kullandık. Ege için model niteliğinde sosyal konutlar oldu. Bizim için gözbebeği bir çalışmadır" diye konuştu.

ÜÇ KATA İNDİRİLDİ
Projeyi 4 kattan 3'e indirdiklerini belirten Turan, "Bu proje 4 kat olarak ihale edilmişti. Bölgeye gelip gördüğümüzde buraya değer katmayacağı kanaatine vardık. Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görmüş olduk" dedi. Proje hakkında bilgi veren Turan, "Kaymakamlığa başvuyuru yöntemiyle talep topladığımız 1.075 konutluk proje, 2+1 ve 3+1'lerden oluşuyor. 3+1'lerin yer aldığı ikinci etabın bir kısmı deniz de görüyor" diye konuştu.

EVİ OLMAYANLARI HEDEF ALAN PROJEDE AYLIK TAKSİTLER 400 LİRADAN BAŞLIYOR
Çeşme Sosyal Konutları'na başvuru şartlarını da açıklayan Mehmet Ergün Turan, 3 bin 200 liranın altında hane geliri olan ve hiç konut sahibi olmayanların başvuru yapabileceğini kaydetti. Turan, başvuru yapabilmek için 5 yıl Çeşme'de ikâmet etme şartı olduğunu belirtti. 2+1 dairelerin aylık taksitleri 413 TL, 3+1'lerin de 835 TL'den başlıyor. Vade de 12-20 yıl arasında değişiyor. 1. etaptaki toplam 506 konut 2016 yılı sonunda, 2'ncisindeki 569 konut ise 2017 yılı başında teslim edilecek.Turan, söz konusu konutların bölgede yaşayan ve turizm sektöründe çalışanlara yönelik geliştirildiğini kaydetti.

2023 HEDEFİNİ BÜYÜTTÜ: 500 BİN SOSYAL KONUT DAHA YAPILACAK
Ergün Turan, TOKİ'nin 2023 hedefini 1 milyondan 1 milyon 200 bine çıkardıklarını belirterek, "Bu, 8 yılda 500 bin sosyal konut yapacağımız anlamına geliyor. 2023'te nüfusun 5.5 milyonu TOKİ konutlarında yaşayacak. TOKİ olmasaydı bizden ev alanların yüzde 85'i ev sahibi olamayacak vatandaşlardı" diye konuştu. Çeşme'de 4 bin yeni talep daha geldiğini söyleyen Turan, "Ancak şimdilik burada yeni bir projeye başlamayı düşünmüyoruz" dedi.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK KONUT FİYATLARI
2+1 (75 metrekare) 124 bin-141 bin TL
3+1 (111 metrekare) 188 bin-214 bin TL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme'de TOKİ'ye talep yağıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN