İşçi ve işverene yeni yıl müjdesi

Hükümet, seçim meydanlarında verdiği sözü tuttu. Net asgari ücret 1.300 TL'ye çıkarıldı. İşverene maliyetin % 40'ını devlet üstlenecek. Yükün bütçeye maliyeti 10 milyar TL'yi buluyor

Giriş Tarihi: 31.12.2015
İşçi ve işverene yeni yıl müjdesi
8. 5 milyon kişinin heyecanla beklediği asgari ücret kararı açıklandı. Hükümet, seçim meydanında verdiği sözü tutarak asgari ücreti 1 Ocak 2016'dan itibaren 1.300 TL'ye çıkardı. İşverene de kolaylık sözü verildi. Asgari ücrette artan 274 TL'nin 110'unu devlet destekleyecek.

DEVLETE MALİYETİ 9.7 MİLYAR

Sabah saatlerinde Hak-iş Genel Merkezi'ni ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, ücret artışından kaynaklanan maliyetin yüzde 40'ını hükümetin karşılaması için düzenleme yapılacağını açıkladı. Soylu, bu artıştan kaynaklı yaklaşık 20 milyar liralık maliyetin 9.7 milyarının devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Analistler 9.7 milyar TL'lik yükün GSYH'nin yüzde 0.5'ine denk geldiğine dikkat çekiyor.

1.935 TL'YE YÜKSELİYOR

Soylu, eski asgari ücretin işverene maliyetinin 1.496 TL olduğunu yeni durumda maliyetin 1.935 TL'ye yükseleceğini söyledi. Asgari ücretteki artıştan kaynaklanan işveren desteğinin maktu olacağını ve sadece 2016 için geçerli olacağını da belirten Soylu, yeni ücretle ilgili yasa teklifinin AK Parti, CHP ve MHP'nin desteğiyle Meclis Başkanlığı'na sunulacağını söyledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı'ndan sonra açıklama yapan Soylu, mutabakatın sağlandığını ve uygulamanın 1 Ocak'ta başlayacağını söyledi.

İŞVEREN MUHALEFET ŞERHİ KOYDU
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ise Ekonomi Muhabirleri Derneği ile toplantısında asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun asgari ücretin maliyetinin yüzde 40'ının devlet tarafından karşılanmasına ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine "Burada devletin üstleneceği tutarın 8.5 milyar lira olacağını düşünüyoruz" dedi. TİSK ise Asgari Ücret Komisyonu'nun kararına muhalefet şerhi koydu. Konfederasyon, komisyon kararının istihdam kayıplarına ve kayıt dışılığa neden olacağını savundu.

BÜTÇEYE YÜZDE 0.5 CİVARINDA YÜK OLACAK
Asgari ücret artışı nedeniyle "Çok az da olsa bir vergi artışı olacak" diyen Soylu, "Muhakkak ki bütçeye bir yükü var... Bu yük SGK tarafından değil doğrudan Hazine tarafından karşılanacak" diye konuştu. İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin teşvikin GSYH'ya oranla bütçeye yüzde 0.5 civarında ek yük getireceğine dikkat çekti. Ücret artışı, en çok perakende, tekstil ve inşaat sektörlerini etkileyecek.

ENFLASYONA 0.8, İSTİHDAMA 0.9 PUAN
Asgari ücretteki artışın enflasyonu yüzde 0.5 ila 0.8 puan arasında yukarı çekeceğini, istihdamı ise 0.5-0.9 puan arasında azaltabileceğini söyleyen Soylu, "Ama alacağımız tedbirlerle bu etkiyi azaltırız. Bunları giderici reformlarımız da hazırdır" dedi. Merkez Bankası da asgari ücretten kaynaklanan yükselişin yönetilebilir olduğunu söylemişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçi ve işverene yeni yıl müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN