Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler'e yerinde istihdam sağlanacak

Giriş Tarihi: 13.1.2016
Suriyeliler'e yerinde istihdam sağlanacak
Suriyeli sığınmacılara verilecek çalışma izninin detayları belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı yeni düzenlemeyle, Suriyeliler bulundukları illerde istihdam edilecek, kotaları da valiler belirleyecek. Güvenlik ve işgücü açısından sorun yaratabilecek şehirlerde çalışamayacaklar. Antalya, Muğla gibi sahil, Gaziantep, Kocaeli gibi sanayi kentlerinde hassasiyetler dikkate alınacak, tarım ve hayvancılık alanlarında yüzde 10 kotası aşılabilecek.

ÇALIŞMA İZNİ 6 AY SONRA
Çalışma iznine ilişkin düzenleme resmi kayıtlara göre, 2.4 milyon Suriyeli'yi ilgilendiriyor. Geçici koruma sağlanan yabancılar geçici kimlik belgesi düzenlendikten 6 ay sonra çalışma izni için başvurabilecek. İçişleri Bakanlığı'nca verilen kimlik belgesiyle kişilere ikâmet ettiği illerde çalışma hakkı tanınacak. Kayıtsız tek bir Suriyeli kalmayacak. Sigorta ve iş güvenliği yönünden legal zeminde çalışmaları sağlanacak. Asgari ücretin altında çalıştırılamayacaklar.

VALİLERE ÖZEL İZİN

Tarım ve hayvancılık sektörü konusunda valiliklere özel izin veriliyor. Geçici tarım işçisi olarak çalışan ya da tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşan ya da uğraşacak olan Suriyeliler için kotanın kalkması için valilikten izin alınacak. Valiler ihtiyaca göre kota belirleyebilecek. Sağlık, eğitim, mühendislik gibi alanlarda istihdam yaratılması için ilgili bakanlıklardan onay alınacak. Çalışma izni olmadan Suriyeli çalıştıran işyerlerine 10 bin liraya kadar ceza kesilecek. Bugünkü verilere göre, sadece 7 bin 500 Suriyeli'nin çalışma izni bulunuyor. Bu nedenle zor koşullarda, kayıt dışı olarak çalışma hayatına katılıyorlar. İşyerlerinde denetimi Çalışma Bakanlığı yapacak. İkâmet izni olmadan çalışma izni verilmiyor.

TÜRKLER'İN ALEYHİNE OLMAYACAK
AÇIK İŞ ŞANSI: Açık işlerin yoğun olduğu illerde mevsimlik işlerde çalışabilecekler. Sığınmacılar bu ihtiyacı karşılayacak.
YÜZDE 10 KOTASI: İşyerlerinde çalıştırılan Suriyeli sayısı toplam çalışanların yüzde 10'unu geçemeyecek. Böylece, başta Kocaeli, Gaziantep gibi sanayi kentleri olmak üzere Türkiye vatandaşları aleyhine bir tablonun önüne geçilmiş olacak.
BİR AY SÜRE VAR : Yüzde 10 kotası başvuru tarihi itibarıyla geriye dönük olarak 4 haftalık sürede açık bulunan işlerin kapatılmadığı takdirde geçerli olmayacak. Böylece, bir aylık sürede eleman bulunamayan açık işlerde Suriyeli çalıştırılabilecek.
İZİNE YENİ DÜZEN: Yabancı işçilerin izin sürelerinin kısaltılması için de yasal düzenleme yapılıyor. Nitelikli yabancı istihdamı da kolaylaşıyor. Meslek örgütlerinden izin gibi şartlar da kalkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler'e yerinde istihdam sağlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN