Kaçak et vurgunu ünlü markaya uzandı

Tuzla'daki kaçak et skandalından ünlü zincir marketlerin tedarikçisi ve Mercan Döner markasının sahibi Ekol Et çıktı. Emniyete göre, soruşturma farklı firmalara da uzanacak

Giriş Tarihi: 14.1.2016
Kaçak et vurgunu ünlü markaya uzandı
Yakın zaman önce Tuzla'da gerçekleşen son yılların en büyük kaçak et operasyonu tanınmış bir markaya uzandı. Emniyet kayıtlarına göre bir soğuk hava deposunda ele geçirilen ve piyasa değeri milyonlarla ifade edilen kaçak et Ekol Et firmasına ait. Geçen yıl girdiği ihaleyi kazanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de et tedarikçisi olan Ekol Et, aynı zamanda Mercan Döner markasının da sahibi. Ayrıca firma ünlü iki zincir market ile de çalışıyor. Bu iki mağazanın tedarikçileri arasında yer alan firma buralarda kendi markası ile perakende satış yapıyor.

BAŞKA FİRMALAR DA VAR

Konuyla ilgili operasyonlar da derinleşti. Van, Ankara hattı ve Akdeniz Bölgesi'ndeki bazı serbest bölgeler üzerinden İstanbul'a yüksek oranlarda kaçak et sevkıyatı olduğunu tespit eden emniyet birimleri, çok sayıda markanın da kaçak et vurgunu içinde yer aldığını belgeledi. Yakın zamanda soruşturmaya yeni firmaların da ekleneceği ifade edilirken, yapılan vurgunun yüzlerce milyon doları bulduğu öğrenildi. Operasyonlar Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine bir depoda kaçak et bulunduğu ihbarıyla başlamıştı. Polis ekipleri ile tarım müdürlüğü ekipleri Orhanlı Mahallesi'nde bulunan bir soğuk hava deposuna baskın düzenledi. Ekipler insan sağlığına zararlı 43 ton et buldu. Polis depo yetkililerinden etlerin belgelerini talep etti. Ancak ilgili firma tarafından herhangi bir belge gösterimi yapılamadı. Bunun üzerine 43 ton ete el konuldu. İnsan sağlığına zararlı, vakumlanmış olarak ele geçirilen kaçak etin yaklaşık 30 tonunun Paraguay'dan getirildiği öğrenilirken geri kalan miktarın ise menşei tespit edilemedi.

BİZ DE ARAŞTIRIYORUZ
Ekol Et yetkilileri konuyla ilgili SABAH'a şu açıklamayı yaptı: "Bahse konu olan depoda birçok firmaya ait ürünler bulunuyor. İddia edildiği gibi tonlarca kaçak et yok. Bizim etlerimiz arasında düşük miktarda kaçak et tespiti yapıldı. Bu etlerin ürünlerimiz arasına nasıl karıştığına dair biz de araştırma yapıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak et vurgunu ünlü markaya uzandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN