Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülker'den tarihinin en büyük yatırımı

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Ülker'den tarihinin en büyük yatırımı

İngiliz United Biscuits'i satın alarak dünya üçüncüsü olan Yıldız Holding, 2016 ve 2017'de tarihinin en büyük yatırımlarını yapmaya hazırlanıyor

Ülker markası ile tanınan Yıldız Holding, 2016 ve 2017 yılları arasında tarihinin en büyük yatırımlarına hazırlanıyor. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Karakaş, bu iki yıl içinde yüzde 17 büyüme hedefi koyduklarını belirtti. Karakaş, "Özellikle atıştırmalık alanındaki işimizi önümüzdeki üç yıl içinde her yıl pound bazında yüzde 17 büyütmek istiyoruz. Bunun için kapasiteye yatırım yapmamız lazım" dedi. Karakaş, "2016-2017 yılları herhalde Ülker'in tarihinde, Yıldız Holding'in tarihinde en ağır sabit sermaye yatırımı ve en ağır istihdam yaratma yılları olacak. Atıştırmalık sektöründe hem Türkiye, hem İngiltere, hem de Amerika'da büyük kapasite yatırımları yapacağız" dedi.

HEDEF DÜNYA İKİNCİLİĞİ

Cem Karakaş, hedeflerinin dünya ikinciliği olduğunu; bulundukları coğrafya ve gelişmekte olan ülkeler arasında ise birinciliğe oturmak istediklerini söyledi. Herhangi bir firmalarını satmak veya bir iş kolundan çıkmak istemediklerini belirten Karakaş, "United Biscuits'i bünyemize kattıktan sonra kârlılığımız pound bazında yüzde 10 civarında arttı. Şu an itibariyle bizim brüt satışlarımızın yüzde 26'sı ve United Biscuits'in ana markası olan Mc Vities, Ülker ve Godiva markaları Yıldız Holding'in global markaları olarak büyütülecek. Atıştırmalık alanından global yolculuğumuza devam etmek istiyoruz. Türkiye'deki işlerimizi korumak, kollamak istiyoruz ama aynı zamanda bisküvi sakız ve kek alanındaki üçüncülüğümüzü ikincilik yapmak, özellikle bulunduğumuz coğrafyanın birincisi olmak istiyoruz" dedi.

DOĞU AFRİKA'YA GİRECEK
İngiliz United Biscuits'i Kasım 2014'te satın alan Yıldız Holding, Doğu Afrika'ya da yeni bir yatırımla girmeyi planlıyor. Karakaş, 2016 yılında Şok marketler bünyesinde ise binin üzerinde mağaza açacaklarını söyledi. United Biscuits CEO'su Jeff van der Eems ise şirketin tatlı atıştırmalık kategorisindeki markası McVitie's ile dünya çapında büyümeyi hedeflediklerini belirtti. Uzun yıllar Fon yönetiminden sonra Yıldız Holding ile uyuştuklarını söyleyen Eems, "Bankacı yerine fırıncı bir ortakla çalışmak bizi daha mutlu ediyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülker'den tarihinin en büyük yatırımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN