Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konut fiyatları yüzde 20 arttı

Sektör temsilcilerine göre, 2015 yılında satış fiyatı yüzde 20 artan konut, yatırımcısına en çok kar sağlayan yatırım araçlarından oldu

Giriş Tarihi: 28.1.2016 15:20 Güncelleme Tarihi: 29.2.2016 15:05
Konut fiyatları yüzde 20 arttı
Sektör temsilcilerine göre konut fiyatları 2015 yılında yüzde 20 artış gösterdi. Konut, bu artışla yatırımcısına en yüksek kar sağlayan yatırım araçlarından oldu.

Geçen yıl Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri yıllık bazda ortalama yüzde 16,33 değer kaybederken, ABD doları TL karşısında yüzde 24,89 yükseldi. Euronun satış fiyatında ise yüzde 11,94 yükseliş görüldü.

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı ise 2015 yılında yüzde 11,15 arttı. Türkiye'de en çok rağbet edilen bu yatırım araçlarından yatırımcısının yüzünü en çok güldüren dolar ve konut oldu.

Son bir yılda sektördeki artış ve konut yatırımının cazibesine ilişkin gayrimenkul değerleme uzmanları değerlendirmelerde bulundu.

"KONUT GÜVENLİ LİMAN"

Sektör temsilcilerinin acıklamalarına göre, "2015 yılında konut fiyatları yüzde 20'lik artış gösterdi. Bu oranla yatırım araçlarından en fazla getiriyi sağlayanlar arasında yer aldı"

Geçen yıl en fazla artan doların kasım ayında yatırımcısına yüzde 2 zarar etti "Buna karşılık kasım ayında konut yatırımı bütün yatırım araçlarında yaşanabilecek değer kayıpları göz önüne alındığında ne kadar güvenli bir liman olduğunu, yatırımcısına kazandırdığı yüzde 2,5'lik değerle göstermiş oldu"

Bu çerçevede özellikle son 10 yılda konut yatırımının en çok kazanç sağlayan yatırım araçlarının başında geldiğini kaydederek ev yatırımının hiçbir zaman kaybettirmediğine dikkat çekti

"EN ÇOK ARTIŞ GÖRÜLEN İL YÜZDE 29 İLE ADANA"

Konut fiyatlarının artış oranlarının illere göre değişti, Adana'nın en büyük 7 şehir arasında yüzde 29,31'lik oranla satış fiyatını en çok artıran şehir olduğunu bildirdi.

Kentin nüfusu son 2 yılda 1 milyon 900 bin seviyelerinden 2 milyon 165 bin seviyesine geldiğini kaydederek, "Bu noktada şehrin özellikle Yeni Adana yönüne doğru büyümesi, kırsal alanlardan kente göçün fazlaca yaşanması, sosyal yaşam kalitesinin artması ve artan ticari hacim en etkili unsurlar. Bu etkenlere ek olarak yaşanan nüfus artışı, konut talebini artırmış bu da fiyatlara yansımıştır"

İstanbul'da ortalama artışın yüzde 20 civarlarında olduğunu dile getiren Baygan, ancak son yıllarda özellikle ulaşım akslarının Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt gibi bölgelere gitmesiyle birlikte bu noktalarda fiyat artışlarının daha fazla olduğunu görüldü

Anadolu yakasında ise Pendik Kurtköy, Tuzla Aydınlı ve Orhanlı bölgelerinin yüksek değer artışının görüldüğü yerler oldu

Gelecek dönemde Kuzey Marmara otoyolu ile birlikte çok daha popüler olacak Avrupa yakasında Kayaşehir, Arnavutköy; Anadolu yakasında Taşdelen, Sancaktepe, Sultanbeyli aksındaki hareketliliğin göz ardı edilmemesi gerek

"İSTANBUL'DA YÜZDE 53'E VARAN ARTIŞLAR VAR"

"2015 İstanbul Markalı Konut Araştırması" başlıklı çalışmalarına göre, şehrin 34 bölgesinde 1242 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 500 bine ulaştı

Markalı konutlar açısından incelendiğinde, 2015 yılında birim metrekare satış fiyatlarının bölgesel olarak değişti, ortalama olarak bakıldığında İstanbul'da yüzde 15 ile 25 oranında bir değer artışından bahsedilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konut fiyatları yüzde 20 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN