Çin dengeleri değiştiriyor

Dünya ekonomilerinin gözü Çin'e çevrildi. Attığı Kent adımlarla gelişmekte olan ülkelerde sarsıntı yaratan ülke küresel ekonomiye adeta yenide yön verecek

Giriş Tarihi: 8.2.2016
Çin dengeleri değiştiriyor
Yaklaşık 1.4 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi unvanına sahip olan Çin, dünya ihracatından aldığı yaklaşık yüzde 12'lik pay ve kaydettiği büyüme oranıyla da küresel ticarete yön vermeyi sürdürüyor. Son dönemde ise hemen her ülke ekonomisinin gözü Çin'e çevrilmiş durumda. Özellikle Çin'in tüketime dayalı büyüme modeline geçmesiyle dünya ekonomisindeki dengeler değişirken, yuanın değerinin düşürülmesi çabaları da döviz piyasasında volatiliteyi artırdı. Bir başka önemli konu ise Çin'in ülkeden çıkmaya çalışan yabancı yatırımcılara yönelik tehditvari uygulamaların startını vermesi oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Yatırım ekonomisti Bora Tamer Yılmaz'a göre Çin'le ilgili endişelerin sene başına gelmesi olumlu olarak değerlendiriliyor. Yılmaz, "Henüz başlarda Çin korkusuyla piyasaların yüzleşmesi, yılın geriye kalanında öngörünün artabileceği anlamına geliyor. Çin adeta, 2016 yılının önünden çekildi" sözleriyle konuyu özetliyor.

ÇİN'DEN 806 MİLYAR $ ÇIKTI
Oxford Economics Asya Ekonomileri Başkanı Louis Kuijs ise "Yuanın zayıflaması ve daha da fazla değer kaybedeceği beklentileri, Çin'deki sermaye çıkışlarının arkasındaki temel faktör. Çin'deki net finansal sermaye çıkışının 2015'in tamamında 806 milyar dolar olduğunu tahmin ediyoruz" sözleriyle Çin ekonomisindeki gelişmeleri gözler önüne seriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin dengeleri değiştiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN