Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de işbirliği artıyor

Giriş Tarihi: 10.2.2016 10:40 Güncelleme Tarihi: 10.2.2016 10:43
Nükleerde işbirliği artıyor

Sanayi Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'deki nükleer ekonomiyi büyütmeyi hedefleyen bu girişimlerin şirket birleşmelerine dönüştüğünde, ülkenin dünya ekonomisindeki yükselişini daha hızlı tamamlayacağı belirtildi.

Akkuyu, ve planlanan 3. santral projesiyle birlikte Türkiye'de nükleer ekonominin de büyüdüğü vurgulanan açıklamada, "40 milyar dolarlık Türkiye nükleer pazarı yurt dışındaki yatırımcıların ilgisini çekerken, Türk firmaları da uluslararası tedarikçi firmaların zincirine girebilirse projelerden pay alma şansı yakalayacak" ifadesine yer verildi.

Nükleer Sanayi Derneği Kurucu Genel Sekreteri Koray Tuncer, Türkiye ekonomisini büyütecek bu girişim için nükleer alanındaki firma evliliklerini artırmaya çalıştıklarını ve bunun için yabancı derneklerle işbirliği anlaşmaları imzaladıklarını belirtti.

"NÜKLEER İLE BÜYÜYECEĞİZ"

, , ve nükleer sanayi dernekleriyle yaptıkları anlaşmaların Türkiye'nin nükleer ekonomisini büyüteceğini ifade eden Tuncer, şunları kaydetti:

"Türk firmalarının nükleer projelerinin tedarikçileri haline getirmek için yurt dışından teknoloji ve deneyim transferi yapmak için uğraşıyoruz. Bu amaçla İngiltere, Fransa, Kanada ve Bulgaristan nükleer sanayi dernekleri ile iş birlikleri yaptık. Mevcut durumda Türk şirketlerinin çoğu nükleer santrale doğrudan malzeme sağlayabilecek durumda değil. Ancak şu anda mevcut nükleer santral projelerine malzeme sağlayabilecek firmalarla yapılacak şirket evlilikleriyle tedarik zincirine dahil olabilir. İleride bu projelerin sayısını artırıp, kendi nükleer tedarik zincirimizi de oluşturabilirsek, Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yükselişini hızlandırabiliriz."

Tuncer, bu yıl İstanbul'da 8-9 Mart'ta üçüncüsü düzenlenecek Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'nin öncelikli gündem maddesinin yerli üreticilerle yabancı firmalar arasındaki şirket işbirliklerini geliştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleerde işbirliği artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN