'Yukarısı destek aşağısı köstek oluyor'

İhracatta yeni pazarlar arayışında olduklarını söyleyen İİB Başkanı Zekeriya Mete, "Ancak yöneticilerimiz destek olurken, bürokrasi köstek oluyor" dedi

Giriş Tarihi: 26.2.2016
'Yukarısı destek aşağısı köstek oluyor'
Türkiye'nin ihracatta en önemli pazarları olan Rusya, Irak gibi ülkelerde yaşanan siyasi ve ekonomik krizler Türk şirketlerinin yeni rota belirlemesine neden oluyor. Şirketler, Güneydoğu Asya ve Afrika pazarlarına odaklanırken, ihracatta zayıf olan Latin Amerika ülkelerinde de yeni arayışlara giriyor. Dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan Dubai Gulfood 2016'da konuşan İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) Başkanı Zekeriya Mete, Türk şirketlerinin yaşadığı en önemli sıkıntının hâlâ bürokrasi olduğuna dikkat çekti. Mete, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlarımız tarafından her daim destekleniyoruz. Ancak alt kademede işin bürokrasi tarafı bize köstek oluyor. Dosyalarımız, sorunlarımız aylarca yanıt bulmuyor. İhracatçının bir dosya yüzünden 1-2 ay bekleme lüksü yok" dedi.

ALIM GARANTİLİ HEYET
Dünya gıda pazarının en önemli organizasyonlarından olan fuara 120 ülkeden 4 bin 800 firmanın katıldı. İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu (ŞTG), öncülüğünde 106 Türk firması fuardaki yerini aldı. Fuarda gazetecilere açıklama yapan ŞTG Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 2015'te çevre ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle ihracatta dramatik düşüşler yaşadıklarını belirterek, bu sorunu Türkiye'ye getirdikleri alım garantili heyetlerle aşmaya çalıştıklarını ifade etti. Garanti veren alıcılara Türkiye'de fabrika ziyaretleri düzenlediklerini anlatan Kadiroğlu, "Yılbaşından bu yana Myanmar ve Güney Kore'den Türkiye'ye alım garantili heyetler geldi ve ürünlerimizi aldılar, ticareti başlatmış olduk. Myanmar'dan 60 konteyner sipariş verildi. Kore'nin en büyük toptancısı Lotte'yi getirdik. 20 alım heyeti daha getireceğiz" dedi.

'GIDAYA CAN SUYU OLACAĞIZ'
Türk gıda sektörünün geçen yıl 1.5 milyar dolarlık ihracat kaybı yaşadığını dile getiren Alman finans devi DS-Concept'in CEO'su Ansgar Hütten, fuara katılan Türk şirketleriyle de görüştü. ihracatın artırılmasına yönelik firmalara özel finansal enstrümanları paylaştıklarını dile getiren Hütten, "2015'te Türkiye'nin toplam gıda perakendesi 411 milyar TL'ye ulaştığını görüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yukarısı destek aşağısı köstek oluyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN