Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa borsalarında olumlu hava

ECB varlık alım programını 80 milyar Euro’ya yükselterek paranın musluğunu daha da açtı. Peki bu olumlu hava Türkiye'yi nasıl etkiler?

Giriş Tarihi: 11.3.2016 12:15 Güncelleme Tarihi: 11.3.2016 14:35
Avrupa borsalarında olumlu hava

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Avrupa Borsalarını canlandırmak için faiz orannını düşürdü. Öte yandan ECB deflansyonun etkilerini azaltmak için parasal genişleme programını 80 milyar euro yükselterek düzenledi.

İLK TEPKİ İNGİLTEREDEN

Avrupa Borsaları yükseldi, petrol fiyatlarının yükselişi ve Avrupa Merkez Bankasının teşvikleriyle. İlk olarak İngiliz Borsası FTSE 100 puan değer kazandı(%1.7). Diğer Avrupa borsaları kayıplarını onarmaya başladı.

Ekonomistler bu olumlu havadan umutlu ancak bazı ekonomistler bu düşük faiz oranının ticari bankalara yapacağı zararı konusunda endişeliler.

TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLER

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) varlık alım miktarını 20 milyar avro artırarak 80 milyar avroya çıkarmasının Türkiye ekonomisi üzerinde olumlu etki yaratması bekleniyor. Açıklamaların ardından gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanırken, Euro/Dolar paritesi ise 5 ayın dibini gördü.


Uzmanların görüşüne göre; "ECB'nin uyguladığı politikalar "düşük faizle borçlanıp yüksek getirili ülkeye yatırma anlayışının'' baka bir ifade ile carry trade yönteminin yeniden çekici hale getirecektir. Carry Trade yöntemi sayesinde yatırımcılar düşük olan Avrupa Bölgesi faiz oranlarından borçlanıp, göreceli yüksek olan Türkiye faiz oranlarına yatırım yapacaktır. Bu durumun başta tahvil faiz oranı olmak üzere TL varlıklarına olumlu yansımasını bekleyebiliriz.

Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa borsalarında olumlu hava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN