Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 yılda 6 milyon istihdam

Küresel ekonomik krizde dahi büyümeyi sürdüren Türkiye, istihdamda rekor kırdı ve son 6 yılda 6 milyon kişiyi iş sahibi yaptı

Giriş Tarihi: 28.3.2016
6 yılda 6 milyon istihdam
Türkiye, küresel finansal krizin yaşandığı ve etkilerinin sürdüğü son 6 yılda 6 milyon istihdam yaratarak rekor kırdı. Geçen yıl bir milyona yakın kişi yeni iş sahibi olurken bu yılın ilk verileri de yüzleri güldürdü. Türkiye İş Kurumu üç ayda 230 bin kişiyi işe yerleştirirken yılsonu için 1 milyonluk işe yerleştirme hedefinin aşılması bekleniyor. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye ekonomisinin uluslararası tahminlerden daha güçlü bir performans sergilediğini belirterek, istihdamdaki artışın süreceğini söyledi. Yılmaz, siyasi istikrar, güven ortamında büyüyen ekonomi, işgücü piyasalarına yönelik reformlar, aktif işgücü politikalarıyla daha fazla gence iş kapısı açacağını ifade etti.

KADIN ORANI YÜZDE 31.5

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde son 6 yılda istihdam oranı azalırken, Türkiye de ise yaşama geçirilen reformlarla beraber 4 puan artış sağlandı. Sosyal yardım alanlardan çalışabilir olanlara iş danışmanlığı hizmeti verilirken, bunların yüzde 25'i de bir yıl içinde işe yerleştirilecek. Küçük işletmeler aracılığıyla üç yılda üç milyon gence istihdam yaratılması için teşvikler güncelleniyor. İki yıllık dönemde 1.9 milyon kişiye istihdam sağlanacak. Yılmaz, Türkiye'nin küresel ve bölgesel olumsuzluklara karşın geçen yılı önemli oranda istihdam artışı ile tamamladığını kaydetti. Yılmaz, "Tarımda 731 bin, tarım dışında 5 milyon 275 bin kişi artış sağlandı. Aynı dönemde sanayide istihdam 1 milyon 153 bin kişi, inşaat dâhil hizmetlerde 4 milyon 120 bin kişi arttı" dedi. Yılmaz, kadın istihdamının da yüzde 26'dan 31.5'e çıktığını anımsattı. Yılmaz, aynı dönemde ücretli, yevmiyeli çalışanların toplam istihdam içindeki payının yüzde 60'tan yüzde 67'ye çıktığına dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 yılda 6 milyon istihdam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN