Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borçlar silinecek 15 bin alınacak

Giriş Tarihi: 11.4.2016
Borçlar silinecek 15 bin polis alınacak

Çok sayıda müjdeyi içeren torba tasarı bu hafta yasalaşacak. 33. milyon gencin prim borcu silinecek. 15 bin alınacak. İşçiler yıllık iznini istediği kadar parçaya bölerek kullanabilecek

Müjde torbası için son viraja girildi. Çok sayıda müjde içeren torba yasa tasarısının bu hafta Meclis'ten geçmesi bekleniyor. 5 maddesi kabul edilen tasarının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine salı, çarşamba ve perşembe günleri devam edilecek. Yasanın çıkmasıyla, gençler birikmiş Genel Sağlık Sigortası borçlarından kurtulacak. Genel sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan Genel Sağlık Sigortası prim borçları silinecek. Düzenlemeden 3.3 milyon genç yararlanacak, 3.7 milyar liralık borcun üstü çizilecek. izin de yeni döne m 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni kadrosu ihdas edilecek. İşçilerin yıllık izin sistemi değişecek. Halen işçi, yıllık iznini bir defasında 10 günden az olmak üzere 3 parçaya bölerek kullanıyor. Yeni sistemle bir defasında en az 10 gün izin kullanılacak, kalan izinler sınırlama olmadan istenildiği kadar parçaya bölünerek kullanabilecek. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni bulunmayan yapılara, dönüşüme girme koşuluyla elektrik, su ve gaz bağlanacak. Turizm işletmelerinin kira ve tahsis gibi borçları 1 yıl ertelenecek.

YAŞLIYA MÜJDE TAMAM
Torba yasa tasarısındaki 65 yaş aylığı müjdesi, geçen hafta Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Buna göre; hane içinde kişi başına düşen ortalama gelir tutarı yerine aylık başvurusunda bulunan kişinin kendisi ile eşinin gelir tutarının hesaplanması suretiyle bu aylığı alıp alamayacağına karar verilecek.
KAYNAK:TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borçlar silinecek 15 bin polis alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN