Paranın yeni patronu Çetinkaya

Giriş Tarihi: 12.4.2016
Paranın yeni patronu Murat Çetinkaya

Merkez Bankası’nda 2000’den bu yana uygulanan gelenek devam etti ve halen başkan yardımcısı olan Çetinkaya, görev süresi dolacak Erdem Başçı’nın yerine başkanlığa atandı. Piyasalar da atamayı olumlu karşılarken, faiz 5.5 ayın dibine indi

Merkez Bankası'nda görev süresi 19 Nisan'da sona erecek olan Başkan Erdem Başçı'nın yerine, halen başkan yardımcısı olarak görev yapan Çetinkaya'nın atama kararnamesi dün Bakanlar Kurulu'nda imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından atama süreci tamamlanacak. Çetinkaya ismiyle birlikte Merkez Bankası'nda 2000'den bu yana süre gelen içerden atama geleneği de korunmuş oldu. Uzun yıllar Merkez Bankası'nda çalışan Süreyya Serdengeçti 2001'de başkan olurken, onun ardından göreve getirilen Durmuş Yılmaz da çeşitli kademelerde görev yapmıştı. Yılmaz'ın görev süresi dolduktan sonra yerine 2011'de başkan yardımcısı olan Başçı getirilmişti.

KURTULMUŞ: 2023'LE UYUMLU
Çetinkaya'nın atanma kararnamesinin de imzalandığı Bakanlar Kurulu'nun Şanlıurfa'daki toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çetinkaya'nın başarılı bir dönem geçireceğini umduklarını söyledi. Kurtulmuş, "Çetinkaya'nın Türkiye'nin 2023 yılı hedefleriyle uyumlu şekilde sorumluluklarını yerine getirecektir" diye konuştu.

BORSA 9.5 AYIN ZİRVESİNDE
Para Politikası Kurulu toplantısı 20 Nisan'da toplanacak, 26 Nisan'da ise Enflasyon Raporu açıklanacak. Martta olduğu gibi bu ayki toplantıda da koridorun üst bandından indirimin devam etmesi bekleniyor. Atama piyasalar tarafından da olumlu karşılandı. 2.82 TL'nin altına inerken, faiz yüzde 9.75 ile 5.5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Borsada ise endeks yüzde 1.8 yükselerek 83 bin 987 puanla 9.5 ayın zirvesine çıktı.

ÇETİNKAYA KİMDİR?
1976 doğumlu olan Murat Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı. Çetinkaya, bankacılık hayatına Albaraka Türk'te başladı, bu sektörde ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu. 2003 yılından itibaren Halk Bankası'nda görev alan Çetinkaya, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu dönemde aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin de bulunduğu bankanın çeşitli iştiraklerinde yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Çetinkaya 2008'de Başkan Yardımcılığı'na atandığı tarihe kadar Kuveyt Türk Katılım Bankası'nda Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Çetinkaya, 2012 tarihinden itibaren Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

ERDEM BAŞÇI, OECD'YE GİDİYOR
Görev süresi dolan Başçı'nın OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacağı belirtildi. Dün 84. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda sunum yapan Başçı, Çetinkaya'nın atamasına ilişkin, "Merkez Bankası'na güvenmeye devam edin" demekle yetindi. Başçı, Genel Kurul'da yaptığı konuşmasında ise ekonomideki olumlu gelişmelere çekerek, bu yılın enflasyonda öngörülen düşüş başta olmak üzere tüm makro ekonomik hedeflere ulaşmaya bir adım daha yaklaştığı bir yıl olacağı mesajını verdi. Öte yandan Genel Kurul'da, 30 Nisan 2016 tarihinde boşalacak iki banka meclisi üyeliği için seçim yapıldı. Söz konusu üyeliklere, Prof. Dr. Sabri Orman ve Doç. Dr. Ahmet Faruk Aysan getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paranın yeni patronu Murat Çetinkaya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN