Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 milyar ‘güneş’i bekliyor

Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül, yatırımcıların lisanslı güneş si santrallerini beklediklerini belirterek, “2 milyar yatırım gelir” dedi

Giriş Tarihi: 17.4.2016
2 milyar euro ‘güneş’i bekliyor
Türkiye'nin doğalgaz bağımlılığını azaltmak için yenilenebilir yatırımlarına hız vermesi yabancıları da cezbetti. Rüzgâr santralleri için birbiriyle yarışan yatırımcılar aynı ilgiyi güneşe de göstermeye başladı. 1 megavata kadar olan güneş enerjisi santrali yapacakların lisans alması zorunlu değil. Lisanslı güneş enerji santrallerinin ihalesi bekleniyor. Hem rüzgâr hem de güneş santrali yatırımları bulunan Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül, "Lisanslı güneş enerjisi kapasitelerinin açıklanması sektör için önemli. Bu alana yatırımcılar büyük ilgi duyuyor. Güneş enerjisinde 2 milyar luk yatırım potansiyeli var" dedi.

500 MİLYON EUROLUK YATIRIM
Kendilerinin grup olarak 500 milyon luk yatırıma başladıklarını anlatan Özgül, şöyle konuştu: "Güneş enerjisi kapasitelerinin açıklanmasını bekliyoruz. 3 bin 700 megavatlık başvuru yaptık. Bunun bir kısmı Borusan Holding için yapıldı." Enerji Bakanlığı'nın yenilenebilir enerji yatırımlara ağırlık verdiğini hatırlatan Özgül, "2023'te yenilenebilir enerjinin payının yüzde 20'ye yükseltilmesi hedefi var. Bu hedef doğrultusunda yatırımlar da artacaktır" diye konuştu.

LİSANSSIZ SANTRALLERE YENİ ŞART
Üç bin megavatlık ihale için 40 bin megavatlık başvuru geldiğini söyleyen Ömer Faruk Özgül, "1 megavatlık proje için lisans gerekmiyor. Bunlar alım garantisinden yararlanıyor. Lisanslılar ise teminat verip, bağlantı bedeli ödüyordu. Fakat buna müdahale edildi. Lisansız santrallere iç tüketim şartı getiriliyor ve bir kişi tek projeden başka yapamayacak" dedi.

RÜZGâR ENERJİSİNE 3 MİLYAR EURO YATIRIM
Hükümetin rüzgâr enerjisi yatırımına ağırlık vermesinin çok önemli bir hamle olduğunu belirten Özgül, "Rüzgârla ilgili 3 bin megavatlık ihale açılacak. Toplam yatırım bedeli 3 milyar euro. Rüzgâr enerjisi yatırımının süresi 1 yıl, hayata geçmesi için de 3 yıl yeterli. Yani devlet hammaddesi yerli olan enerjiye ağırlık vererek önemli bir adım atıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 milyar euro ‘güneş’i bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN