Türk Telekom’dan ilk çeyrekte gelir rekoru

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Türk Telekom’dan ilk çeyrekte gelir rekoru

Türk Telekom, yılın ilk çeyreğinde gelirde yüzde 11 ile 2008’den bu yana en yüksek büyümeye imza attı. Yatırım tutarını iki kattan fazla artıran şirket, 840 milyon TL temettü dağıtma kararı aldı

Türk Telekom (TT) geçen yılın ilk çeyreğinde 3 milyar 434 milyon lira olan gelirini, bu yılın aynı döneminde yüzde 11 artırarak 3.8 milyar liraya çıkardı. Bu sonuçla 2008'deki halka arzdan bu yana en yüksek organik büyüme hızına ulaştı. Şirketin net kârı, kurun istikrar kazanmasının da etkisiyle yaklaşık 15 katlık artışla 408 milyon liraya çıktı. TT'nin yatırım harcamaları da hızlanan 4.5G yatırımlarının etkisiyle geçen yılın ilk çeyreğine göre iki kattan fazla artarak 708 milyon lira olarak gerçekleşti. Diğer taraftan faiz, vergi, amortisman öncesi kâr (FAVÖK), marka birleşimine ve 4.5G lansmanına ilişkin artan pazarlama harcamalarının etkisi ile yüzde 5 azalarak 1.3 milyar lira oldu.

38 MİLYON ABONEYE ULAŞTI
Şirketin toplam abone sayısı 38 milyona ulaştı. Fiber aboneleri çeyrek bazda 168 bin net abone kazanımı ile toplamda 1.6 milyonu aştı. Bu yılın birinci çeyrek net fiber abone artışı 2013 yılından bu yana elde edilen en yüksek abone kazanımı olarak kaydedildi.

TEMETTÜ DAĞITACAK
Öte yandan TT'den yapılan açıklamada, 2015 kârından hisse başına brüt 0.24 lira ve net 0.20 lira nakit temettü dağıtımının görüşüleceği belirtildi. Şirket toplamda 840.8 milyon TL temettü dağıtacak.

2016'DA SAĞLAM HEDEFLER KOYDUK
Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, bu yılın ilk çeyreğinde grup olarak güçlü operasyonel ve finansal sonuçlar elde ettiklerini belirterek, "2016 için sağlam hedefler koyduk. Gelirlerimizi, yıldan yıla yüzde 11 artırarak, 2008'de gerçekleştirilen halka arzdan bu yana en hızlı organik büyümeyi elde ettik" dedi

MOBİL HİZMETTE LİDER OLACAĞIZ
Ocak ayında lider konumlarını güçlendirmek için önemli bir adım daha attıklarını ve mobil, sabit ses, sabit geniş bant ile TV markalarını "Türk Telekom" markası altında birleştirdiklerini hatırlatan Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "1 Nisan itibarıyla 4.5G çağı başladı ve yeni nesil mobil hizmetlerin lideri olmaya kararlıyız. 'Fiber gücünde 4.5G' ile hızın, kapasitenin ve kalitenin bir araya gelmesiyle, mobil iletişimin sınırlarını genişlettik. Bugün, 4.5G baz istasyonlarımızın yüzde 70'i fiberle bağlanmış durumda ve bu oran, üstün bir 4.5G deneyimi için önemli bir ölçüt."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Telekom’dan ilk çeyrekte gelir rekoru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN