Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüneli’ne yeni yol planı

Tüneli Projesi’nin son plan düzenlemeleri onaylandı. Yıl sonunda açılması planlanan tünelin yol ve kavşakları maliyeti düşürmek için kamulaştırmasız alanlardan geçirildi

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Avrasya Tüneli’ne yeni yol planı
Boğazı'nın altından araçla geçişi sağlayacak Tüneli'nin imar planları revize edilerek yeniden askıya çıkarıldı. Yıl sonunda hizmete açılması planlanan projenin yolları, kamulaştırma maliyetleri nedeniyle özel mülkiyetin olmadığı alanlardan geçirildi. Ayrıca, Yenikapı Meydanı'na ulaşım ve altyapıların kaydırılması çalışmalarına göre kavşaklar da yeniden düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar planları kapsamında, Anadolu ve Avrupa yakalarındaki alanlar düzenlendi. Buna göre, planlama alanı Avrupa Yakası'nda 55.76, Asya Yakası'nda 49.58 hektar olmak üzere toplam 105.34 hektar olarak belirlendi. Avrasya Tüneli, İstanbul Boğazı'nın altında, deniz seviyesinden 110 metre derinden geçecek şekilde 5.4 km uzunluğundaki bir karayolu olarak hizmet verecek. Proje, tünele girişin sağlandığı yollarla birlikte toplam 14.6 kilometreden oluşuyor. 30 gün boyunca askıda kalacak olan imar planı değişikliği 21 Mayıs 2016'da askıdan inecek.

DENGELİ VE HIZLI TRAFİK AKIŞI

2011'de temeli atılan Avrasya Tüneli ile birlikte, Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki 100 dakikaya varan seyahat süresi 15 dakikaya inecek. Tünel ayrıca İstanbul'da mevcut iki köprünün yükünü paylaşarak dengeli ve hızlı bir ulaşım sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrasya Tüneli’ne yeni yol planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN