Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nokia’nın ölüsü bile 350 milyon $

Microsoft, akıllı pazarında tutunamayan Nokia’nın telefon bölümünü 350 milyon a Foxconn’a sattı. Microsoft Lumia ile yoluna orta ve üst segmentte devam edecek

Giriş Tarihi: 19.5.2016
Nokia’nın ölüsü bile 350 milyon $
Microsoft, 2013 yılında satın aldığı Nokia'nın birimini resmen Foxconn'a sattı. Microsoft'un 2013 yılında 7.2 milyar karşılığında bünyesine kattığı Nokia'nın telefon birimi için Foxconn ile anlaştığı tutar ise 350 milyon dolar. Böylece satın almasının üzerinden henüz 2.5 yıl geçmeden Microsoft Nokia'yı satmış oldu.

BİRLİKTELİK 2.5 YIL SÜRDÜ
Satış, Microsoft'un Nokia markalı giriş seviyesi telefonlara ait varlıklarını kapsıyor. Microsoft, 2013'te 7.2 milyar dolara aldığı İskandinav telefon üreticisi Nokia'nın 2024'e kadar elinde bulunan isim hakları da Foxconn'a geçmiş oldu. Microsoft'un açıklamasında, Windows 10 Mobile ve Lumia 650, Lumia 950 ve Lumia 950 XL başta olmak üzere Lumia telefonlarına, Windows Phone üreticileri Acer, Alcatel, HP, Trinity ve VAIO'ya verdiği desteğe devam edeceğini duyurdu. Bu satış sonrası Microsoft'un telefon pazarında Lumia ile orta veya üst segmente odaklanması bekleniyor.

EK YATIRIM GELİYOR
Nokia tarafından yapılan resmi açıklamada ise satış anlaşmasının Nokia'nın 10 yıllık isim haklarını kapsadığı belirtildi. Açıklamada, Foxconn tarafından gelecek 3 yıl içinde küresel ölçekte pazarda Nokia markalı telefon ve tabletlerin yaygınlaştırılması için 500 milyon doların üzerinde bir yatırım yapılacağı duyuruldu. Nokia Başkanı Ramzi Haidamus, "Mobil pazarda ikonik bir isme sahip olan Nokia markası için bugün heyecan verici yeni bir dönemin başlangıcı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nokia’nın ölüsü bile 350 milyon $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN