Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unicredit, Yapı Kredi'yi satmayı düşünüyor

Yapı Kredi Bankası'nın büyük ortaklarından UniCredit Grubu'nun ve Polonya'daki varlıklarının satışını gözden geçirdiği kaydedildi.

Giriş Tarihi: 20.5.2016 14:29 Güncelleme Tarihi: 20.5.2016 16:40
Unicredit, Yapı Kredi'yi satmayı düşünüyor

Unicredit, sermaye artışına kaynak sağlamak amacıyla varlıklarında olası bir satışı gözden geçiriyor. Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre, UniCredit'in gözden geçirdiği ve hisselerini azaltabileceği varlıklar arasında FinecoBank, Yapi Kredi ve Polonya Bankası Pekao bulunuyor.

YAPI KREDİ HİSSELERİNDE SATIŞ BASKISI

Unicredit CEO'su Federico Ghizzoni'nin değiştirilmesinin de gündemde olduğunu belirten kaynaklar, henüz hiçbir karar alınmadığını ve muhtemel yönetim değişikliğinin de süreci etkileyebileceğini söyledi.

Şu anda Yapı Kredi'nin ana hissedarı yüzde 81,8 oranındaki hissesiyle Finansal Hizmetler. UniCredit 2001 yılında Türk bankacılık sektörüne girmeye karar vererek Koç Holding'e ait Koç Finansal Hizmetler'e yüzde 50-50 oranında ortak olmuştu.

Söz konusu tarihte Koç Finansal Hizmetler'e ait olan Koçbank, 'nin en büyük sekizinci bankasıydı.

Koç Finansal Hizmetler bankacılık sektöründeki konumunu güçlendirmek amacıyla 2005 yılında Yapı Kredi'yi satın almış, 2006 yılında ise, Yapı Kredi ve Koçbank'ın birleşmesiyle 'nin en büyük dördüncü özel bankası olan ve eşsiz rekabetçilik avantajları sunan yeni Yapı Kredi kuruldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unicredit, Yapı Kredi'yi satmayı düşünüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN