Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell 5G’ye odaklandı

Turkcell, 5G teknolojilerinde dünyada söz sahibi olmak için çalışmalarını hızlandırd��. Şirketin CEO’su Terzioğlu, “Patent pazarından pay almayı hedefliyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 12.7.2016
Turkcell 5G’ye odaklandı
4.5G teknolojisine alışırken operatörler 5G için çalışmalara başladı. Avrupa'da da 2020'ye gelindiğinde AB'ye üye ülkelerin en az bir şehrinde 5G altyapısı kurulmasına ilişkin aksiyon planı açıklandı. Bu bağlamda 5G teknolojisine odaklanan Turkcell, dünyada söz sahibi şirketler arasında yer almak için çalışmalarını hızlandırdı. Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu, dünyada 5G'nin öneminin yavaş yavaş anlaşılmaya başlandığını söyledi. 'nin 5G vizyonunu ortaya koyan ülkelerin başında geldiğini belirten Terzioğlu, "5G teknolojilerini geliştirebilmek için yaptığımız Ar-Ge işbirlikleriyle bizi 5G'de söz sahibi yapacak ciddi bir bilgi birikimi kazanıyoruz. Bugün Huawei'nin en güncel LTE yazılımlarını dünyada ilk Turkcell şebekesinde kullanıyoruz" dedi. Aselsan'la yüksek frekanslarda hızlı veri transferini gerçekleştirecek teknolojileri test ettiklerini hatırlatan Terzioğlu, "Ericsson'la da oluşturduğumuz ortak ekip milyarlarca cihazın birbirine bağlı olacağı yeni bir dünyanın temellerini atacak. Turkcell'in İstanbul'da kurduğu şebeke bugün dünyadaki en hızlı mobil şebekedir. Bu hepimiz için çok önemli fırsatlar sunuyor" diye konuştu.

PATENT PAZARINDAN PAY ALMAYI HEDEFLİYOR
Terzioğlu , 5G sürecinin için tarihi bir fırsat olduğuna inandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: "2020'de kullanılmaya başlanması planlanan 5G'de öncü olabileceğimize inanıyoruz. Tüm çabalarımız teknolojide karşımıza 25 yılda bir çıkacak bu fırsatı değerlendirebilmek ve teknoloji tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek." 5G teknolojisinde geliştirileceği ve milyarlarca dolarlık değere sahip olacağı düşünülen patent pazarından pay almak istediklerini vurgulayan Terzioğlu, "Ayrıca Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu'nun 5G yol haritasının belirlenmesi amacıyla başlattığı 5GTR Forum toplatıları da Turkcell'in bilgi birikimini aktarması açısından büyük önem arz ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell 5G’ye odaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN