Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli teknolojimizi geliştiriyoruz

Giriş Tarihi: 16.7.2016
Milli teknolojimizi geliştiriyoruz

Bakan Işık, ’nin savunma sanayisinde teknoloji geliştirecek konuma eriştiğini belirterek, “NATO’nun ihtiyaç duyduğu sistemleri de geliştirmeye başlıyoruz” dedi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, zor şartlara rağmen yüzde 11'in üzerinde ihracat başarısı gösteren savunma sanayisinin, "dosta güven, düşmana korku salan" düzeye eriştiğini söyledi. Işık, ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada savunma sanayisinde yüzde 24'lerdeki yerlilik oranının yüzde 60'lar seviyesine çıkarıldığını ve nitelik artışı sağlandığını kaydetti. Bakan Işık, "Uluslararası rekabete açık pek çok şirketimiz oldu. Hamdolsun, yıllık 1 milyar 700 milyon doların üzerinde ihracat rakamına geldik. Önümüzdeki süreçte bu rakamın aritmetik değil, geometrik artışla büyüyeceğine inanıyorum" dedi. Varşova'daki zirvede ve Polonya'nın anlaşma imzaladığını hatırlatan Işık, şöyle konuştu: "NATO, eksikliğini duyduğu 16 alanı belirledi. Bunlarla ilgili çalışma yapılması kararı aldı. Biri de elektronik harp alanı. Bu alandaki teknolojilerin geliştirilmesiyle ilgili ülkelerden biri de . artık teknoloji geliştirecek konuma geldi."

HEDEF 5 Mİ LYAR DOLAR
Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na ilişkin olarak da Bakan Işık, "İleride Türk Silahlı Kuvvetleri personelimizin haksız, yersiz ve mesnetsiz birtakım iddialarla karşı karşıya kalmaması, mahkemelerde saçma sapan iddialarla ömrünü tüketmemesi için Türk Silahlı Kuvvetleri personeline dava açma yetkisini izne bağlayan, personele koruma getiren bir kanun ihtiyacı vardı. Bu kanunla sağlanmış oldu" açıklamasında bulundu. Savunma sanayisinin Türkiye'nin olmazsa olmazı olduğuna işaret eden Işık, "Bu sektörün gelişmesi için her türlü Ar-Ge desteği sağlanacaktır. Önümüzdeki süreçte özel sektör odaklı yeni bir sıçrama hedefimiz var. Kısa sürede savunma sanayisi ihracatımızı 5 milyar doların üzerine çıkarmak istiyoruz. Daha fazla mal satarak, sürümden kazanarak değil, daha katma değeri yüksek ürünler, platformlar satarak, sistemlerle buna kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

KGF'Yİ KULLANACAĞIZ
Agosta tipi denizaltıların modernizasyonuyla ilgili 350 milyon dolarlık projeyi Türkiye'nin kazandığına işaret eden Bakan Işık, şöyle devam etti: "Kamu ve özel sektörün bütüncül bakışta ve işbirliği- işbölümü içinde davranması gerek. Özelin ağırlığını artırmayı hedefliyoruz. Savunma sanayisinde firmaların ölçek büyütmesi, daha fazla KOBİ ile çalışmamız gerekiyor. Vakıf şirketlerimize bunun talimatını verdik. Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) savunma sanayisindeki KOBİ'ler tarafından kullanılması için çalışma başlattık. Savunma KOBİ'leri eğer akreditasyon ve sertifikasyonu çözerse, dünyaya çok fazla ürün satacak hale gelebilir. Bu yüzden TürkTest projesini geliştiriyoruz."

ARAL ALİŞ: İHRACATTA TÜRKİYE'NİN YÜZ AKIYIZ
Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş de "Savunma ve havacılık sektörü olarak, önemli projeleri tek tek tamamlıyor, yeni milli projelere başlıyoruz. Milletimizi gururlandırmaya, ülkemize katkı sağlamaya, ihracatta Türkiye'nin yüz akı olmaya devam ediyoruz" dedi. Aliş, haziran ayında sektör ihracatının yüzde 11.6 arttığını ve bu yıl yüzde 20'lik büyümeyi yakalamayı hedeflediklerini söyledi. Aliş, "İhracat hedefimize ulaşmak için hem nicelik hem de nitelik olarak dış satışımızı artırmak zorundayız. Türk ihraç ürünlerinin kilogram başına ortalama fiyatı 1.34 dolar iken, savunma sanayisi ihracatında bu rakam ortalama 25 dolardır" dedi. Birliğin kurulduğu 2001'de 60 olan üye sayısının bugün 450'ye ulaştığını da kaydeden Aliş, "Bugün kendi uydusunu, insansız hava aracını, eğitim uçağını, helikopterini, piyade tüfeğini, muharebe gemisini, zırhlı aracını, füze ve roket sistemlerini üreten, simülasyon, yazılım geliştiren, F35, A400M gibi dünya çapında projelerde ortak olan, uydu üretim ve test merkezini inşa eden, uydu fırlatma üssü inşa çalışmalarına başlayan ve özgün helikopter projelerini başlatan bir ülkeyiz. Nitelikli insan kaynağımız, araştırma enstitülerimiz, Ar-Ge laboratuvarlarımız, KOBİ'lerimiz ve büyük firmalarımızla bu hedeflerimizi başaracağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli teknolojimizi geliştiriyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN