BDDK'dan çağrı: O bankaları şikayet edin

BDDK Başkanı Akben, bankaların kredi geri çağırmasına karşı gereken tedbirleri alacaklarını belirterek, "Bu tür şikayetleri ve bilgileri bize getirenlere, 'Banka ve şirket bazında isim vererek, BDDK şikayet hattına müracaatta bulunun' diyoruz" çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 11.8.2016 14:01 Güncelleme Tarihi: 11.8.2016 17:37
BDDK'dan çağrı: O bankaları şikayet edin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bankalara yönelik "kredi geri çağırma" uyarısına ilişkin açıklama yaptı.

Akben, "Bankalar kredi geri çağırmayı piyasanın şartlarından dolayı bir fırsatçılığa çevirip farklı saiklerle yapıyorsa buna kesinlikle izin vermeyiz. Buna karşı gereken tedbirleri alırız. Bu tür şikayetleri ve bilgileri bize getirenlere, 'Banka ve şirket bazında isim vererek, BDDK şikayet hattına müracaatta bulunun' diyoruz. Konunun doğru olup olmadığı hususunu araştırırız ve bunu yapanlar hakkında ne gerekiyorsa yaparız" değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada bankaları şu sözlerle uyarmıştı: "Ben diyorum ki faizler düştüğü, kredi imkanları genişletildiği hem ülkemizin hem yatırımcıların hem de bankalarımızın önünde yeni bir dönem açılacaktır. Ülkemizin bu döneminde kredi vermekten imtina etmek şöyle dursun, uyduruk bahanelerle kredileri geri çağıran bankalar kendilerine bir saf belirlemiş demektir, bunu da duyurmak istiyorum."

"BANKALAR MEVDUAT YARIŞINDAN VAZGEÇMELİ"

Akben, mevduatta faizi yükseltme yarışının otomatik olarak kredilere de yansıdığını belirterek, "Bankalar mevduat yarışından vazgeçmeli. Faiz oranları yıllık yüzde 7-8 olduğu dönemde de bankalar bu işlerden kazandı. Piyasa şartlarıyla birlikte kredi faiz oranlarının daha makul seviyelere geleceğini düşünüyoruz. Bu bir başlangıçtır, bunun arkası gelecektir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDDK'dan çağrı: O bankaları şikayet edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN