Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya bizi uykudan uyandırdı

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Rusya bizi uykudan uyandırdı

Rusya ile yaşanan krizin yeni pazarların kapısını açtığını belirten Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, “Rusya bizi derin bir uykudan uyandırdı. Yeni pazarlar keşfettik, rehavetten kurtulduk” dedi

Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizinden dolayı Rusya'nın Türk sebze ve meyvesine uyguladığı ambargonun kendilerine büyük bir ders verdiğini söyledi. "Rusya bizi derin bir uykudan uyandırdı. Senelerdir Rusya pazarı garanti diye yeni pazar aramadık ama bu krizle birlikte yeni pazarları keşfettik" diyen Kavak, Rusya'nın Türk pazarını yeniden dizayn ettiğini, istedikleri standartların aynı zamanda dünya standartları olduğu için şu anda tüm dünyaya ürün ihraç edebildiklerini söyledi.

YIL SONUNDA AMBARGO KALKAR
Domates, üzüm, nar ve çilekteki ambargonun da kısa süre içinde kalkmasını beklediklerini dile getiren Kavak, "7 Kasım'da Rus heyeti Türkiye'ye geliyor. Yıl bitmeden bu ambargo da kalkar diye bekliyoruz" dedi. İhracatı artırmak istediklerini ancak pek çok ülkeyle karantina anlaşmalarının imzalanmadığını vurgulayan Kavak, "Örneğin Çin, Japonya 0.3 derecede 16 gün bekleyebilen ürün istiyorlar. Bu standartlar için uğraşıyoruz. Bu anlaşmaların bir an önce imzalanması gerekiyor" dedi. Bu arada Rus pazarından geri dönen narenciye ürünleri ile ilgili de Kavak, "Malların geri gönderilmesinin tek nedeni Akdeniz meyve sineği. Bunun bulaştığı mandalina 5 gün dayanırken bulaşmayan mandalina 30 gün dayanıyor. Rus yetkililer ürünlerde bu sineği görünce geri gönderiyor" diye konuştu.

TAZE MEYVE SINIR KAPISINDA BOZULUYOR
Sektörün en büyük problemlerinden birinin soğuk hava zinciri olduğunu dile getiren Kavak, şu bilgileri verdi: "Kapıkule'de kırmızı hatta düşen TIR'lar kontrol için indiriliyor. Dolayısıyla soğuk zincir kırılıyor, ürün bozuluyor. Sınır kapısına kurulacak bir soğuk hava terminali ile ürünler soğuk zincir kırılmadan TIR'a yüklenip gönderilir."

TARKAN'A 1.3 MİLYON LİRA ÖDEDİK
2009 yılında Tarkan ile yapılan narenciye tanıtımının çok ses getirdiğini dile getiren Kavak, "Tarkan'a 1.3 milyon lira verdik. O dönem bu kadar parayı nasıl tek seferde harcarsın diye bir sürü eleştiri aldım. Rahatsızlıklarını ileten yetkililer oldu. Ama reklam fimi sonrası ihracat yüzde 47 arttı. Buna rağmen bir süre daha ünlü yüz kullanmayı düşünmüyoruz" dedi. Ünlü isimlerin çok pahalıya patladığının altını çizen Kavak, "Shakira ile el sıkışmıştık ama caydık" diye konuştu.

Rus basını ile Moskova'da bir araya gelen Kavak, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili de Rus medyasına Türk halkının verdiği demokrasi dersini anlattı. "Rus halkı bu süreçte hep yanımızda oldu" diyen Kavak, bu desteği hiçbir zaman unutmayacaklarının da altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya bizi uykudan uyandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN