Amerikan ekonomisi bu seçimi bekliyor

Giriş Tarihi: 7.11.2016
Amerikan ekonomisi bu seçimi bekliyor

ABD’de yarın yapılacak başkanlık seçimi için geri sayım başladı. Cumhuriyetçiler’in adayı Donald Trump ile Demokratlar’ın adayı Hillary Clinton’ın vergi, istihdam, ticaret anlaşmaları ve ithalat politikaları oylanacak

ABD'nin başkanlık seçimleri için mücadele eden Cumhuriyetçiler'in adayı Donald Trump ile Demokratlar'ın adayı Hillary Clinton arasında süren rekabetin sonucu ABD ekonomisinin yol haritasını belirleyecek. Trump'ın başkan seçilmesi ekonomide radikal değişimler yaşanmasına, Clinton'ın galip gelmesi ise statükonun devam etmesine yol açacak.

CLINTON'IN HEDEFİ ZENGİNLER
İki ezeli rakibin ABD ekonomisini özellikle uzun vadede derinden etkileyecek politikalarının başında vergi reformları geliyor. Clinton, adil bir vergi sistemi için zenginlerin daha fazla vergi ödemesi gerektiğini belirterek, yılda 5 milyon dolar ve üstünde gelir elde eden zenginlere yönelik vergi oranının yüzde 39.6'dan yüzde 43.6'ya yükseltilmesini öneriyor. Trump ise, vergi oranlarının yediden üçe indirilmesini teklif ediyor. Ayrıca, şu an yüzde 35 olan kurumlar vergisinin yüzde 15'e çekilmesini öneren Trump, bunun Amerikalı şirketlerin daha düşük vergili ülkelere taşınmasını önleyeceğini ve taşınanların geri dönmesini sağlayacağını öne sürüyor. Yapılan analizlere göre Clinton'ın vergi politikaları önümüzdeki 10 yılda vergi gelirlerini 1.1 trilyon dolar artıracak. Trump'ın vergi reformu ise 9.6 trilyon dolarlık gelir kaybına yol açacak. Trump, söz konusu kaybın ekonomik büyüme ile dengeleneceğini öne sürüyor ancak vergi uzmanları bunun mümkün olmadığını düşünüyor.

YELLEN'İN KADERİ DE ÇİZİLECEK
Clinton regülasyonları artırmak, Trump ise azaltmak istiyor. Kaderi başkanlık seçimini kimin kazanacağına bağlı olan bir başka kurum ABD Merkez Bankası (Fed). Trump başkan seçilirse Yellen'i yeniden aday göstermeyecek. Clinton ise statükoyu koruyacak "güvercin" atamalar yapacak.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER OLUMSUZ ETKİLENİR
Analistler, seçimleri Trump'ın kazanması durumunda Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerin olumsuz etkilenebileceğini belirtiyor. Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland, Trump'ın ne yapacağı belli olmayan bir aday olduğunu vurguladı. Hungerland, özellikle uygulamak istediği dış politikanın yatırımcılar için belirsizlik oluşturabileceğini belirtti. TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Cristian Maggio, Trump'ın kazanması durumunda bütün gelişmekte olan piyasaların olumsuz etkilenebileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikan ekonomisi bu seçimi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN