Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sektör gözünü ABD ve Uzakdoğu’ya dikti

İhracatta alternatif pazarlara odaklanan iklimlendirme sektörü gözünü Uzakdoğu ve ABD’ye dikti. İhracatın 10 yılda 2.5 kat arttığını vurgulayan İSİB Başkanı Poyraz, “2 yılda yeni pazarların da katkısını göreceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Sektör gözünü ABD ve Uzakdoğu’ya dikti
10 yılda ihracatını 2.5 kat artıran iklimlendirme sektörü gözünü Uzakdoğu ve ABD'ye dikti. Ağırlıklı olarak Avrupa bölgesi, Türk Cumhuriyetleri ve yakın coğrafyadaki ülkelere ihracat yaptıklarını belirten İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği (İSİB) Başkanı Salih Zeki Poyraz, bölgede yaşanan terör eylemleri ve komşu ülkelerdeki savaşların ardından Uzak Doğu ülkeleri, Güney ve Kuzey Amerika'ya yönelik faaliyetlerini artırdıklarını kaydetti. Poyraz, "Önümüzdeki 2 yıl içinde yeni pazarların ihracata ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.

ISH'DE PARTNER ÜLKEYİZ
Sektörün 2005'te 1.4 milyar dolar ihracat yaptığını hatırlatan Poyraz, "Son 10 yılda ihracatımızı 2.5 kat artırarak 3.7 milyar dolara çıkardık" dedi. Sektörün toplam hacminin yaklaşık 9 milyar dolar olduğunu aktaran Poyraz, "Sektörümüz önemli miktarda yabancı yatırım alan, dünya devlerinin üretim yaptığı bir konumda. Özellikle Avrupa'daki maliyetler göz önünde bulundurulduğunda Avrupa'nın üretim üssü olma noktasında önemli adımlar atılıyor" ifadelerini kullandı. Salih Poyraz, Almanya'nın Frankfurt şehrinde gerçekleştirilecek olan ISH 2017 Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Fuarına Türkiye'nin partner ülke olarak katılacağını söyledi. Poyraz, "Yeni ürünleri görüp yeni firmalarla tanışmak adına fuarlara katılmak çok önemli. ISH Fuarı sektörün yakın coğrafyamızdaki en büyük fuarı. Böyle bir fuara Türkiye'nin partner olması çok kıymetli" diye konuştu. Bu fuarın sektör için büyük önem taşıdığını vurgulayan Poyraz, şunları anlattı: "Üyelerimiz 185 ülkeye ürünlerini satıyor. Üretilen ürünler Avrupa standartlarında dünya pazarlarına sunulmakta. ISH Fuarı sektör için görücüye çıkma arenası. Firmalarımız ISH Fuarı'nda yeni müşteriler bularak pazarlarını genişletiyor. Etkinliğe Türkiye'den yaklaşık 120 firma katılacak."

2017'DEN UMUTLU
Bu yılın ilk 9 ayında 2.6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Poyraz, 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 4 küçülme yaşandığını aktardı. "Ancak bulunduğumuz coğrafya göz önüne alındığında ve dolar-euro paritesindeki dalgalanmalar sebebiyle bu düşüşün normal olduğunu söyleyebiliriz" diyen Poyraz, Rusya ile yaşanan sorunun ardından ihracatın durma noktasına geldiğini ifade etti. Poyraz, "İki ülke arasında yaşanan sorunun çözülmesiyle birlikte pozitif gelişmeler yaşandı. Bu durumun özellikle 2017'de sektörümüze de olumlu katkısı olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektör gözünü ABD ve Uzakdoğu’ya dikti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN