Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her kriz yeni bir fırsat doğurur

Dünyanın çok kritik bir dönemden geçtiğini söyleyen Enerji Bakanı Albayrak, “Her kriz kendi içinde bir fırsat doğurur” dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Her kriz yeni bir fırsat doğurur

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dünyanın çok ama çok kritik bir dönemden geçtiğini belirtti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde bu yıl 6'ncısı düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum kapsamında düzenlenen panelde konuşan Albayrak, Türkiye'de girişimcilik yapmak için uygun ortam olup olmadığı yönündeki soru üzerine, bugün için bakıldığında dünyanın çok kritik bir dönemden geçtiğini, çok büyük krizlerin içinde olduğunu ve daha büyüklere gebe bir süreçten geçtiğini ifade etti. Albayrak, 'Kriz eşittir fırsat' felsefesinden meseleye baktığımızda, her kriz kendi içinde birçok fırsatı doğurur. Girişimcilik ruhu ve uygulaması eğer fırsatları değerlendirmek, oluşan alanları doğru şekilde kullanmak ve netice almaksa, aslında bugün çok doğru bir dönemden geçiyoruz" diye konuştu.

100 YILIN KRİTİK NESLİ
Girişimci adaylarına yönelik tavsiyelerini paylaşan Albayrak, herkesin kendisıne özgü bir hikâyesinin olduğunu ama işin sırrının özgünlükten geçtiğinin altını çizdi. Hiçbir taklitin aslını yaşatamayacağını vurgulayan Albayrak, alın terine akıl terini de ekleyerek fikirlerin ortaya konması gerektiğini söyledi. Dünyadaki ticaretin, pazarın, ekosistemin ve düşünce yapısının değiştiğini, her geçen gün daha büyük açılımların ortaya çıkacağını kaydeden Albayrak, şu anki girişimci neslin son 100 yılın en kritik nesli olduğunu söyledi. Albayrak, 100 yıllık yeni bir kırılmanın tam eşiğindeyken müthiş fırsatlara gebe bir ekosistemle karşı karşıya olduklarını, bunu iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Berat Albayrak "Kuklalara değil, kuklacılara sesleniyorum"

ENERJİDE ALTERNATİF KAYNAKLARI KULLANMALIYIZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dünyayı en az kirleten, emisyon açısından en az sıkıntı oluşturan, enerji noktasında ithalata bu kadar bağımlı olan bir ülke olarak yerli kaynaklarımızı da kullanacağımızı söyledi. Albayrak, "Bunun içerisinde güneş ve rüzgâr varsa, diğer alternatif maden kaynakları da olmak zorunda" dedi. Türkiye'nin enerjide dışarıya bağımlı olduğunu anımsatan Albayrak, Türkiye'nin yüksek petrol fiyatlarında 50-60 milyar dolar, düşük petrol fiyatlarında ise 30-40 milyar dolar enerji ithalatı için para ödediğini anımsattı. Bakan Albayrak, bu rakamın kabaca cari açık ile aynı seviyede olduğuna işaret ederek, bu çerçevede Türkiye'nin kaynak zenginliğin veya alternatif enerji kaynaklarının önünü açıcı projelerin desteklemesi hususunda birçok strateji uyguladığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her kriz yeni bir fırsat doğurur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN