Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuza okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!

Davranış Bilimi Uzmanı Pınar Holt, çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmanın yöntemlerini anlattı. 7 maddede konuyu özetleyen Pınar Holt'a göre çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırırken ailelere büyük görev düşüyor

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!

İŞTE 7 MADDEDE DAVRANIŞ BİLİMİ UZMANI PINAR HOLT'UN KALEMİNDEN ÇOCUKLARIMIZA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YÖNTEMLERİ

Geçenlerde bir toplantı için İzmir'de bulunmam gerekiyordu 11 yaşındaki kızım ilk defa tek başına uçağa binerek yanıma geldi ve hafta sonunu beraber geçirdik.

Bu 'tek başına uçma' fikrini telefonda kızıma ilk bahsettiğimde 'Ben korkarım'demişti ben de uzatmadan 'İstersen tekrar yüz yüze konuşuruz' diyerek konuyu kapattım. Sonrasında bir araya geldik ve konu tekrar gündeme geldi. Önce bir kağıda hava alanını çizdim.

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!

YANINA NE ALACAĞINI SÖYLEMEMİŞTİ

Annanesiyle beraber check-in masasına kadar gideceğini sonra bir hostes ablanın onu teslim alarak uçağa kadar eşlik edeceğini, uçaktan indikten sonra da başka bir hostes ablayla benim yanıma geleceğini tek tek çizerek anlattım, baktım bayağı bir aklına yattı. O sırada aklıma şöyle bir öneri daha geldi: 'Dilersen uçakta kendini güvende hissedeceğin, sarılacağın bir şey alabilirsin yanına' dedim. 'Tamam' dedi ama yanına ne alacağını söylememişti. Dışarıdan gayet soğuk kanlı ve sakin görünen ama içinde merak kazanı kaynayan ve her şeyi öğrenmek isteyen anne olarak 'Ne alacaksın?' diye soruverdim dedi.

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!

KIZIM İÇİN KİTAP TELEFONDAN DAHA ÖNEMLİ

'Evet, kızım kitabına sarılarak uçarsa kendini daha rahat ve güvende hissedeceğini söylemişti kısacası. Ama açıkcası bu sene yeni aldığımız cep telefonunu seçip seçmeyeceğini çok merak etmiştim. İzmir'e gelirken yanına bile almamış. Sadece bir birimizin yanında olmadığımızda iletişim amaçlı kullanmamız gerektiğinin çok farkında.

Şaşılacak bir cevap değildi dedim çünkü kızım yürümeye başladığından beri nereye gidersek gidelim mutlaka elinde ya da çantasında bir taşır ve mutlaka her gün uyumadan bir kaç sayfa kitap okur. Bu diş fırçalama, banyo yapma, yemek yeme gibi bir ritüel haline geldi hayatımızda.

Kızıma kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırdığımı yazımın ilerleyen bölümünde sizinde evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz şekilde maddelerle sıralamaya çalıştım.

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!

ÇOĞU ÇOCUĞUN KİTAP OKUMAK YERİNE ELEKTRONİK ALETLER ÜZERİNE DAHA ÇOK ZAMAN HARCIYORLAR

Okuma alışkanlığı çocukların zihinsel gelişimlerine, anadillerini doğru şekilde kullanmalarına, kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine, sağlıklı ve güçlü bir birey olmaları adına kişilik gelişimlerine katkı sağlar. Buna rağmen maalesef günümüzde çocuklar okumak yerine televizyon seyretmeyi, bilgisayar oyunlarını veya tablet ve cep telefonları ile zaman geçirmeyi tercih edebiliyorlar.

İngiliz sinir bilimci Susan Greenfield'in 'Çocukların dijital aletlere harcadıkları zaman ve dikkat' üzerine yaptığı araştırması oldukça endişe verici verilerle sonuçlanmıştır. İngiltere'de yapılan ve çalışmanın parçası olan İngiliz öğretmenlerin %91'i çocuklarınderslere olan konsantirasyon sürelerinin gittikçe düştüğü ve çoğu çocuğun kitap okumak yerine elektronik aletler üzerine daha çok zaman harcadığını' yapılan ankette bildirmişlerdir.

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!

BİLGİSAYAR, TELEVİZYON YA DA TABLET BAŞINDAN ALAMIYORUZ

Sanırım bahsedilen anket sonuçları ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın hemen hemen her ülkesinde geçerli bir durum. Hangimiz 'Yeter bilgisayar oynadığın biraz da ders çalış' ya da 'Bırak şu cep telefonunu da birkaç sayfa oku' demiyor ki? Ve hatta birçoğumuz akşam yemeğine gelmeleri için çocukları zorla bilgisyar, televizyon ya da tablet başından almıyor muyuz?

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmenin 7 yolu!

NASIL KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRABİLİRİZ?

Dolayısıyla teknoloji ile sarılı olduğumuz bir ortamda çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmak, çikolta ve cips dolu ortamda onlara sebze yedirmeye çalışmak gibi kadar eşdeğer bir durum. Peki bu kadar uyarıcı ve cezb edici alternatifler olmasına rağmen çocuğumuza nasıl kitap okuma alışkanlığı kazandırabiliriz? Kızımla yaptığım ve evinizde rahatça uygulabileyeceğiniz önerileri sizin için aşağıda maddelerle hazırlamaya çalıştım.

SON DAKİKA