Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rehber köpeğiyle 'nun konserini izledi

Rehber Köpekler Derneği Kurucu Başkanı görme engelli Nurdeniz Tunçer, farkındalığı artırmak için Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının () konserini rehber köpeğiyle izledi.

Giriş Tarihi: 9.2.2020 14:08 Güncelleme Tarihi: 9.2.2020 14:12 ABONE OL
Rehber köpeğiyle CSO'nun konserini izledi

CSO, Rehber Köpekler Derneğinin isteği üzerine kapılarını, farkındalık yaratmak isteyen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri ve rehber köpek sahibi iki görme engelliye açtı.

Başkan Tunçer'in "iki gözüm" diye nitelediği rehber köpek "Kara", meraklı izleyicilerin bakışları arasında sahibini yönlendirip, konseri izleyeceği koltuğuna götürdü.

Görevini yerine getirip Tunçer'in yanına yerleşen Kara, konser boyunca uslu bir şekilde oturdu, yüksek sese rağmen zaman zaman da uyudu.

"REHBER KÖPEKLERİN EN ÖNEMLİ GÖREVİ GÖRME ENGELLİYE YARDIMCI OLMAKTIR"

Tunçer, yaptığı açıklamada, rehber köpeklerin, görme engellilerin gözü, sosyal hayata bağlanması ve dışarı çıkması için en güvenli dostu olduğunu söyledi.

Rehber köpeklerin 1,5 yıl eğitim aldığını belirten Tunçer, "Rehber köpekler, havlamaz, ısırmazlar. Saldırgan değiller. Onların en önemli görevleri, görme engellinin hayatına yardımcı olmaktır." dedi.

Vatandaşların, yolda gördükleri rehber köpeklere nasıl davranması gerektiğini de anlatan Tunçer, şunları ifade etti:

"Rehber köpekler kesinlikle sevilmemeli, tasmasından tutulup sağa sola götürülmemeli. Onları görmezlikten gelmeli ve yolu açmalılar. Restoran, kafe, sinema, tiyatroların rehber köpeklere kapılarını açmalarını istiyoruz. Erişebilirlik bizim en önemli mücadelemiz."

Nurdeniz Tunçer, toplumda rehber köpeklerle ilgili farkındalık düzeyinin artmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

"İNSANLARIMIZ REHBER KÖPEK ADAYI OLARAK YAVRU BAĞIŞLAYABİLECEKLERİNİ BİLMİYOR"

TOBB ETÜ öğrencilerinden Emre Uzun, üniversite gençliği olarak rehber köpekler konusunda farkındalığı artırmaya çalıştıklarını belirtti.

Okullarda sunum yaparak rehber köpekleri anlattıklarını dile getiren Uzun, "Öncelikle köpeklerimizin nasıl bir süreçten geçtiğini anlatıyoruz. Kimlerin gönüllü olabileceğini ve 'ne yapabilirizi' anlatıyoruz. İnsanlarımız, rehber köpek adayı olarak yavru bağışlayabileceklerini bilmiyorlar." diye konuştu.

Rehber Köpekler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali İlhan da şu anda Türkiye'de 5 rehber köpeğin bulunduğunu, amaçlarının bu sayıyı artırmak olduğunu aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rehber köpeğiyle CSO'nun konserini izledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN