Türkiye'nin en iyi haber sitesi

a yasak geliyor

, le mücadele kapsamında a savaş açtı. Solaryum 18 yaş altına yasaklanacak, 18 yaş üstü ise zararları konusunda form imzalayacak

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Solaryuma yasak geliyor
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan, le Mücadele Haftası kapsamında 'nda alınan önlemleri SABAH'a açıkladı. Cilt kanserlerinde güneş ışınlarında bulunan ultraviyole ışınlarının kanserojen etkisinin 2009'da Dünya Sağlık Örgütü taraf��ndan kabul edildiğine dikkat çekerek, yapay güneş ışığıyla bronzlaşmayı sağlayan un da yaptığına ilişkin bilimsel çalışmalar olduğunu kaydetti. Brezilya ve Avustralya'nın cilt kanserlerindeki artış nedeniyle solaryumu tamamen yasakladığını hatırlatan Özkan, 2013'te Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve belediyelerden yetkililerin Kanser Danışma Kurulu'nda bir araya gelerek solaryum merkezlerini mercek altına aldığını söyledi.

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ KANSER OLACAK - TIKLAYIN

KANSERE DNA ANALİZİYLE İLAÇ - TIKLAYIN


'KANSER YAPAR' ONAM FORMU
Önümüzdeki günlerde yayımlanacak olan bir yönetmelikle solaryum merkezlerinin yeniden düzenleneceğini belirten Özkan, "18 yaş altına solaryumu tamamen yasaklıyoruz. Gençlere hem çok cazip geliyor hem de kanserojen ışınlardan çok daha fazla etkileniyorlar. 18 yaş üstünde solaryum yaptırmak isteyenlere ise sağlığa zararlarının anlatıldığı, bilimsel olarak solaryum ve ultraviyole ışınlarının kanseri nasıl etkilediğine ilişkin bilimsel bir 'onam formu' imzalatacağız. Kişi yaptırdığı solaryumun zararlarını bilerek ve kabul ederek kendi rızasıyla yaptıracak. Ayrıca solaryumun dozu, aynı kişiye ne kadar sürede kaç doz solaryum yapılacağı da yönetmelikle düzenlenecek. Aşırı uygulamaların önüne geçeceğiz" dedi.

TAMAMEN YASAKLANABİLİR
Özkan, Türkiye'de cilt kanserinin en sık rastlanan ilk 10 kanser türü arasında olmadığını ancak moda olan bronzlaşma isteğinin artmasıyla solaryum merkezlerine talebin de arttığını belirterek "Buna karşı önlem alıyoruz. Cilt kanserinde artış olursa gelecek yıllarda solaryumun Brezilya ve Avustralya'da olduğu gibi tamamen yasaklanması da söz konusu olabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Solaryuma yasak geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN