Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi üretimi yüzde 2,2 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttı.

Giriş Tarihi: 10.11.2014 14:18
Sanayi üretimi yüzde 2,2 arttı
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, eylülde bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 0,1 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde eylülde yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 8,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 6,4 arttı.

Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,11 arttı.

AA Finans'ın sanayi üretimi beklenti anketinde, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 2,1, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 2,3 olmuştu.

Ankete katılan ekonomistler, eylülde arındırılmamış sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 artacağını tahmin etmişlerdi.

EN YÜKSEK ARTIŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINDA


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, eylülde aylık bazda en yüksek artış yüzde 6,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, eylülde bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış en yüksek artış yüzde 30,4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 9 ile elektrikli teçhizat imalatı, yüzde 7,5 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, eylülde bir önceki aya göre en fazla düşüş yüzde 8,2 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 3,4 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, yüzde 3,1 ile gıda ürünlerinin imalatı takip etti.

TEMMUZ-EYLÜL DÖNEMİ


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,5 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,6 artış gösterdi. Aynı dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 6,9 arttı.

"BEKLEDİĞİMİZ BİR SONUÇTU"


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yazılı açıklamasında, eylül ayına ait açıklanan sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Eylül ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttığını, arındırılmamış endekste artışın ise yüzde 4,1 olduğunu ifade eden Işık, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre yüzde 1,7 artış gözlemlendiğini bildirdi.

Sanayi üretiminin beklentiler doğrultusunda büyüme sergilediğini vurgulayan Işık, bu verilerle üçüncü çeyrek sanayi üretim verilerinin de netleştiğini belirtti. Üç aylık dönemler itibarıyla bakıldığında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,6 arttığını ifade eden Işık, üç aylık verilere arındırılmamış rakamlarla bakıldığında sanayi üretiminde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4'lük büyümeyle karşılaşıldığını kaydetti.

Arındırılmamış rakamlarla sanayi üretimindeki artışın ilk çeyrekte yüzde 5,3 iken, ikinci çeyrekte sanayi üretiminde büyümenin yüzde 2,6'da kaldığını vurgulayan Işık, "Kimsenin 2. çeyrek büyümesine aldanmaması gerektiğini, 3. ve 4. çeyrekte büyümenin hızlanacağını söylemiştik. Bu veriler ikinci çeyrekte yavaşlayan ekonominin 3. çeyrekte itibaren tekrar hızlanmaya başladığını göstermektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Bugün karşılaşılan tablonun esas itibarıyla kapasite kullanım oranları ve dış ticaret rakamları ve diğer bazı göstergeler incelendiğinde beklenen bir sonuç olduğuna dikkati çeken Işık, özellikle ağustos ve eylül aylarında iç pazardaki hareketlenmenin bu durumun sinyalini verdiğini, bugün açıklanan eylül ayı sanayi üretim verilerinin de bu durumu doğruladığını ifade etti.

Sanayi üretiminin bu seviyeyi, hem komşulardaki güvenlik sıkıntıları devam ederken hem de Avrupa pazarlarında tekrar bir duraksama baş göstermişken yakaladığını belirten Işık, şunları kaydetti:

"Her ne kadar özellikle Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmeler, ihracatımız üzerinde baskı oluşturuyor olsa da sanayicilerimiz alternatif kanalları kullanarak hem üretmeye hem de ihraç etmeye devam etmektedir. Sanayi üretimi ülke ekonomisinin lokomotifidir. Bir başka deyişle ülke büyümesinesanayi üretimi yön vermektedir. Son olarak açıklanan Orta Vadeli Program'da da sanayi üretimine özellikle de imalat sanayine özel bir önem verilmiştir. Bu bağlamda yurt içi kaynakların artırılması, kaynakların daha üretken alanlara yönlendirilmesi ve özel sektör imalat sanayi yatırımlarının artırılması ve imalat sanayisinin GSYH içindeki payının yükseltilmesi hususlarının altı bilhassa çizilmiştir.

Bakanlık olarak sanayicilerimize güveniyoruz. Her alanda sanayinin önünü açmak için çaba gösteriyor, sanayicimiz daha fazla üretirken üretilen ürünlerin niteliklerinin de artırılmasını teşvik ediyoruz. Sanayimizi tüm dünyada daha rekabetçi hale getirmek amacıyla Ar-Ge'ye, inovasyona, tasarıma, girişimciliğe, verimliliğe her geçen gün desteğimizi daha da artırmaya devam edeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretimi yüzde 2,2 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN