AB kesenin ağzını açtı

Giriş Tarihi: 27.11.2014
AB kesenin ağzını açtı

Avrupa Birliği ekonomiyi desteklemek için 315 milyar euroluk yatırım paketini başlatıyor. 3 yıllık paketin hayata geçmesiyle birlikte 1.3 milyon kişiye istihdam sağlanacak ve büyüme yüzde 1 artacak

Ekonomide durgunlukla mücadele etmek için adeta seferberlik ilan eden Avrupa'da, yatırım ve istihdamın artırılması için düğmeye basıldı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu'nun Strasbourg'daki oturumunda 315 milyar euroluk ekonomik yatırım paketini açıkladı. Juncker tarafından açıklanan ekonomik yatırım paketinin Avrupa Birliği ülkelerinde 1.3 milyon istihdam sağlaması bekleniyor.

BÜYÜMEYİ YÜZDE 1 ARTIRACAK

Jean-Claude Juncker, paketi sunarken bu paranın gökten yağmayacağını, gerekli kaynakları bulmaları gerektiğini dile getirdi. Avrupa ekonomisini yeniden canlandıracağı öngörülen 3 yıllık paketin hayata geçirilmesi halinde AB ekonomisinde yüzde 1'e kadar büyüme sağlayacağı tahmin ediliyor. Paket dahilinde, 21 milyar euroluk "Avrupa Stratejik Yatırım Fonu" oluşturulacak. Fon ile 240 milyar euro uzun vadeli yatırım, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için ise 75 milyar euro yatırım sağlanması bekleniyor. Yani fonun kendisini 15'e katlayacak yatırım çekmesi öngörülüyor. Yatırım paketi ile tüm AB genelinde 1.3 milyon istihdam sağlanması bekleniyor. Proje aşamasında olan paketin hayata geçirilip geçirilmeyeceği, yatırım komitesinin yapacağı değerlendirmeden sonra belli olacak.

ECB PARA MI BASACAK?
Avrupa Merkez Bankası da (ECB), ekonomiyi desteklemek için devlet tahvili alımına başlamak için gün sayıyor. ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, merkez bankasının devlet tahvili alıp almamayı gelecek yılın ilk çeyreğinde değerlendireceğini söyledi. ECB, bilançosunu 1 trilyon euro artırmak hedefiyle varlık teminatlı ve varlığa dayalı menkul kıymet alımına daha önce başlamıştı. Constancio, para basılması anlamına gelen devlet tahvili alımları konusunda en açık ipucunu veren ECB yetkilisi oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB kesenin ağzını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN