Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat bilmeyene özel uçak teşviki

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, hiç ihracat yapmayan 140 firmayı özel bir uçakla Frankfurt'taki Heimtextil Fuarı'na götürdü. Hedefte küçük KOBİ'yi dahi ihracatçı yapmak var

Giriş Tarihi: 16.1.2015
İhracat bilmeyene özel uçak teşviki
Dünyanın önde gelen ev tekstili fuarlarından biri olan Heimtextil'e Türkiye'den 157 firma katıldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ise fuarda ilginç bir uygulamanın startını verdi. Oda, yeni geliştirdiği 'Küresel Fuar Acentası Projesi' kapsamında, Bursa'dan henüz ihracata başlamamış ve uluslararası bir fuarda stand açmamış 140 firma temsilcisini özel uçakla Heimtextil'e getirdi. BTSO ihracat yapmayan firmaların ortamı görmelerini ve önümüzdeki yıllarda fuara katılıp ihracatı öğrenmelerini amaçlıyor. Ayrıca bu fuarda uyguladığı konsepti 58 ayrı fuarda daha gerçekleştirmeyi planlıyor. Bursa'dan kaldırılacak özel uçaklarla BTSO 3 bine yakın iş insanını fuarlara taşıyacak. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Heimtextil Fuarı'nın sektörün en büyüğü olduğunu hatırlatarak, "Türkiye ev tekstilinde çok önemli bir sırada. Dünya pazarlarında orta ve üst segmentte yüzde 5 payımız var. Avrupa'da ise 1'inci durumdayız. Almanya 600 milyon dolarlık ihracatla ilk sırada. Ardından Rusya ve ABD geliyor. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda, hem mevcut pazarlarımızı korumak, büyütmek hem de yeni pazarlara ulaşmak için bu fuarı çok önemsiyoruz" dedi.

YENİ TRENDLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ise 2015 ve 2016'da ev tekstilinde moda olacak trendleri, açtığı trend alanında profesyonel katılımcılara tanıttı. UTİB trend alanı, pek çok dünyaca ünlü tasarımcı tarafından ilgi gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat bilmeyene özel uçak teşviki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN