Komşu'ya 4 ay süre

Euro Bölgesi, Yunanistan'ın reform listesini onayladı ve dört ay daha süre verdi. Ancak listede radikal sol SYRIZA hükümetinin seçimlerindeki vaatlerinden birçoğu bulunmuyor

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Komşu'ya 4 ay süre
Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ın 4 ay daha mali yardım almasını sağlayacak reform planını onayladı. Avrupa Komisyonu'na yakın bir kaynak Yunanistan'ın ekonomik reform paketinin 'geçerli bir başlangıç oluşturacak kadar kapsamlı' olduğunu söyledi. Yunan hükümetinin Eurogroup'a sunduğu reform listesinin "kabul" görmesi Atina'da memnuniyetle karşılandı ve Atina borsasında yüzde 8 oranında artış kaydedildi.

VAATLERİN BİRÇOĞU YOK

Yunan Ekonomi Bakanı Yanis Varufakis'in kaleme aldığı reform listesinde radikal sol SYRIZA hükümetinin 24 Ocak seçimlerinden önce halka vaat ettiklerinin çok azı yer alırken, daha çok Euro Bölgesi üyelerinin genel beklentilerine ağırlık verildi. İlk bakışta Yunan hükümeti, SYRIZA üyelerinin itirazlarına rağmen bir önceki "istikrar ve tasarruf" programının nisan ayına kadar uzatılmasını kabul etmiş oldu. Ancak nisana kadar "istikrar ve kalkınma" adı altındaki kendi programını hazırlamasıyla ilgili önerisini de euro ülkelerine kabul ettirmeyi başardı.

SYRIZA ÜYELERİ RAHATSIZ OLDU
VarufakIs'in listesinde
Asgari maaşların 751 euroya çıkarılacağı
Yıllık geliri 12 bin eurodan aşağı olanların vergiden muaf tutulacağı
Konutlara uygulanan ek vergilerin iptal edileceği
İşten çıkarılan devlet memurlarının tekrar işe alınacağı
Sosyal güvenlik kurumlarına vergi dairelerine borçların 100 taksite bağlanması gibi SYRIZ hükümetinin halka vermiş olduğu vaatlerin yer almaması SYRIZA'nın çoğu üyesini rahatsız etti.

SOL KANAT HUZURSUZ

Ancak Varufakis'in listesinde, halka vaatlerin tümünün yer almaması, üstelik SYRIZA'nın "reddedeceğini" açıkladığı "tasarruf ve istikrar" programının nisan ayına kadar uzatılmasının kabul edilmesi, SYRIZA'nın sol kanadı tarafını tatmin etmediği gözleniyor.
Bütçede fazla

VERME GARANTİSİ
Yunan hükümetinin taahhüt altına girdiği reform listesine göre:
Vergi kaçakçılığı ve yolsuzluklara karşı amansız bir mücadele başlatılması
Dar gelirlilerin vergi ve sosyal kurumlara olan borçlarının taksitlere bağlanması
Kamu yönetiminin çağdaşlaştırılması
Özelleştirilmelerle ilgili imzalanmış olan anlaşmalara saygı gösterilmesi
İnsani krize karşı alınacak önlemlerin devlet bütçesini olumsuz etkilememesi
Devlet bütçesinde kaydedilecek birincil fazlasının yüzde 2'ye indirilmesi gibi altına girilen taahhütler, Euro Bölgesi ülkelerini tatmin etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu'ya 4 ay süre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN