Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin hedefi 150 milyar dolar

Türkiye'de 2023 yılında tarımsal alanda 150 milyar dolar ihracat hedeflediği belirtildi.

Giriş Tarihi: 24.3.2015 19:34
Türkiye'nin hedefi 150 milyar dolar
Kahramanmaraş'ta bataklık haldeyken 5 yılda 177 bin 741 lira harcanarak ıslah edilen 1013 dekarlık merada, düzenlenen törenle hayvan otlatılmaya başlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Şevket Tekin, Türkiye'de 2023 yılında tarımsal alanda 150 milyar dolar ihracat hedeflediklerini söyledi.

197 ÜLKEYE BİN 660 ÇEŞİT BİTKİSEL ÜRÜN İHRAÇ EDİLİYOR

Törende konuşan Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Şevket Tekin, Türkiye'nin tarımdaki ekonomik büyüklük açısından Avrupa'da birinci, dünyada 7'inci ülke konumuna geldiğini söyledi. Tekin, Türkiye'nin 19 milyar dolar olan tarımsal ihracatı 2023 yılında 150 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

AVRUPA'YI 10'A KATLYACAĞIZ

"Küresel iklim değişikliği, doğal kaynakların azalması, tarımsal ürünlerin enerji amaçlı kullanılması, enerji fiyatındaki dalgalanmalar, tüketim alışkanlıklarının değişmesi içinde bulunduğumuz tarım sektörünü her alanda etkilemiştir. Dünyada yaşanan bu gelişmelere rağmen Türkiye tarımı son 10 yılın 9 yılında büyüyerek ekonomik büyüklük açısından Avrupa'da birinci, dünyada 7'nci ülke konumuna gelmiştir. Bu gelişmeler, hükümetimizin, bakanlığımızın uyguladığı istikrarlı politikaların birer sonucudur. Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar ve üretime yönelik teşviklerle çok sayıda tarım ürününde Türkiye, dünya liderliğini sürdürmektedir. Türkiye tarımı, 77 milyona ulaşan nüfusun gıda ihtiyacının karşıladığı gibi, 197 ülkeye bin 660 çeşit bitkisel ürün ihraç etmektedir. Bugün için bitkisel üretimde 111 milyon tona ulaşan üretimimiz, 776 bin tona ulaşan sertifikalı tohumumuz, 150 milyon adet sertifikalı fide ve fidan üretimimiz ile tarım sektörü dünyadaki liderliğini daha da ileriye götürecektir. Tarımsal ihracatımız 19 milyar dolarlara yükselmiş, tarımda kişi başına olan gelir bin dolarlardan, 3 bin 500 dolarlar seviyesine çıkmıştır. Ufuk çizgimiz 2023 olup, 150 milyar dolar ihracatı hedeflemektedir. Bu amaçla bakanlığımızın çalışmaları devam etmektedir."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesilen merada hayvanlar otlatılmaya başlandı.

KAYNAK: HABER7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin hedefi 150 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN