Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamı siyaset yapmaz

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, işadamının işinin siyaset olmadığını belirterek, "Siyaset halktan yetkiyi alan kişinin işidir. İşadamı kavga etmez, kavgayla sonuç alınmaz" dedi

Giriş Tarihi: 31.3.2015
İşadamı siyaset yapmaz
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi'nde işadamlarına seslenerek, "Türkiye'nin zenginleşmesi için herhangi bir kavganın tarafı olamayız" dedi. "Bizler her sabah dükkânımızı kâr etmek için açarız, zarar etmek için değil. Onun için ben iyimser olmak mecburiyetindeyim" diyen Hisarcıklıoğlu, işadamının işinin siyaset yapmak olmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Benim işim siyaset değil, siyaset yapamam. Benim görevim üyelerimin menfaatini iletmek. Siyaset halktan yetkiyi almış olan kişilerin işidir. İşadamı kavga etmez, kavga ederek bir sonuca varamazsınız."

BU MANİPÜLASYONU KİM YAPTI?
Türkiye'de son dönemde dolardaki artışın altında manipülasyon olup olmadığı tartışılırken, Hisarcıklıoğlu, 2001 kriziyle ilgili bir anısını anlattı. 2001'de KOBİ'lere düşük faizli kredi verilmesi, bu yolla ihracatın artırılması için TOBB'un Eximbank'a 100 milyon dolar aktaracağını duyurduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Bu haber 'TOBB 100 milyon dolar alacak' diye yansıtıldı. Dolar kuru bir anda hızla yükseldi. Kanalı aradık 'Dolar almayacağız, TL olarak vereceğiz' dedik. Ama bu haberi vermedi. Bunu fırsat bilip işlem yapanlar kazandı. Sonradan, 'off the record' öğrendim. O gün itibarıyla işlem yapan 30 kişi/kurum bu işten para kazanmış" ifadelerini kullandı.

YENİ EKONOMİ MO DELİ GEREK

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin teknolojik dönüşüm, kadınların işgücüne katılımı ve girişimciliğe odaklanan yeni bir ekonomi modeline ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yüksek teknoloji ihracatının OECD'de yüzde 18, Türkiye'de 4 olduğunu söyleyen TOBB Başkanı, "Yeni hikâyede en önemli bileşen yüksek teknoloji olmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşadamı siyaset yapmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN