Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin yeni mudisi AB bankaları

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Türkiye'nin yeni mudisi AB bankaları

Avrupa'daki negatif faizden kaçan dev bankalar, şimdi Türkiye'de mudi oluyor. Son dönemde milyarlarca euroluk mevduat, Türk bankalarına akmaya başladı

Avrupa Merkez Bankası'nda tuttukları mevduat için para öder duruma gelen Avrupa bankaları, ellerindeki nakdi alternatif ülkalere aktarmaya başladı. Avrupalılar'ın uğradıkları duraklardan biri de Türkiye oldu. Üstelik yabancılar Türk bankalarına direkt mevduat olarak para yatırılıyor. "Avrupa bankaları Türkiye'de mudi oluyor" diyen İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral, güvenilen bankalara para girişinin son dönemde arttığını belirtti. Aral, "Başka ülkelere de gidiyor. Riski ve faizi iyi, sermaye gücüne sahip bankaları tercih ediyorlar" dedi.

ÇIKIŞIN İKİ KATI GİRİŞ
"Türkiye'nin kaynak için ah-vah etmesine gerek yok" diyen Aral, likidite isteği olan bankaların, DTH hesaplarına göre daha iyi bir finansman olması durumunda yabancı bankalardan mevduatı kabul ettiklerini söyledi. Merkez Bankası Ödemeler Dengesi'ne göre Ocak 2015'te bankalara giren paranın miktarı 4 milyar 785 milyon doları buldu. Bu kalem geçtiğimiz yılın Ocak ayında ise -2 milyar 141 milyon dolar düzeyindeydi. Yani bu yıl, geçen yıl ocak ayında yaşanan çıkışın aksine iki katı giriş oldu. Piyasalara anlık bakıldığını belirten Aral, "Yerli de yabancı da böyle. Sadece yabancı fonlar uzun vadeli düşünüyor. Miyopik bir bakşı açısı var. 2007'de itibaren bakınca mevduat yüzde 75.5 iken 2015'te 78.45'e yükseliyor. Kısa vadeli bakış açısı ve getiri beklentisi de yok" dedi.

BES'İN MANTIĞINA AYKIRI HAREKET VAR
"Bono , tahvil ve yatırım fonları BES'te riskten kaçan bir algıda" diyen Aral, bu bakış açısının aslında tam tersi olması gerektiğini belirtti. Aral, "BES'de beklenen aslında uzun vadeli yatırım. Hisse senedi olması gerekiyor. 10 yıl bekleyecesiniz. Emeklilik fonlarının 39.9 milyarı içinde hisse senedi sadece 5.2 milyar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin yeni mudisi AB bankaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN