Bir milyon 600 bin kişilik dev aile

Bakan Zeybekci, MÜSİAD'ın hedeflere ulaşmada en önemli yardımcılarından biri olduğunu söyledi. Zeybekci, "MÜSİAD, 1.6 milyonluk istihdamla dev bir aile" dedi

Giriş Tarihi: 11.5.2015
Bir milyon 600 bin kişilik dev aile
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, MÜSİAD'ın, 25'inci yıldönümü için özel bir yazı kaleme aldı. MÜSİAD'ın, 1 milyon 600 bin kişiye yarattığı istihdamla Türkiye'nin en büyük ailesi haline geldiğini belirten Bakan Zeybekci, derneğin bağımsız ve bağlantısız çalışmalarıyla, Türkiye'nin hedeflerine ulaşmada da en önemli yardımcılarından olduğunu söyledi. MÜSİAD'ın Türkiye'nin maddi ve manevi yönden gelişmesini kendisine misyon edinmiş bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Zeybekci, "11 bini aşan üyeye sahip olan MÜSİAD, bu potansiyeliyle halihazırda 45 bine yakın işletmeyi temsil ediyor" şeklinde konuştu.

YÜKÜ HAFİFLETİYOR

MÜSİAD'ın üyelerinin sorunları, görüş ve önerilerinin ekonomik karar mekanizmasına dahil edilmesinde önemli görevler üstlendiğini belirten Bakan Zeybekci, yurtdışı temsilciliklerinin de Tükriye'nin küresel ekonomik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olduğunu kaydetti. "MÜSİAD, iş dünyasına olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de örnek bir eğitim, rehberlik, danışmanlık merkezi haline gelen, uygulama ve çalışmalarını profesyonel düşünce zeminine oturtan, güçlü bir 'Sivil Toplum Kuruluşu'dur. Üyelerine sunduğu yurtdışı pazar, eğitim ve iş geliştirme yardımlarıyla bakanlığımızın yükünü hafifletmektedir" diyen Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ekonomiye ilişkin araştırma ve yayınlar yapılmasını sağlayarak ekonomik aktörlere ve politika yapıcılara ışık tutuyor. Yaptığı çalışmalar ile MÜSİAD, işadamlarının ve istihdam ettikleri elemanların kişisel donanımlarını artırarak, kişisel ve mesleki açıdan yetişmiş insan unsurunun gelişimine hizmet eden bir kuruluş oldu." MÜSİAD'ın sektörel gelişim noktasında da önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, derneğin iç-dış pazarların ve piyasaların araştırılmasına, iş dünyasının uygun şartlarda iş yapabilecekleri çevrelerin geliştirilmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

İHRACATTA REKOR KIRDIK
Tüm bu başarılı görünüme rağmen, Türkiye için yüzde 2.9'luk büyüme oranını yeterli görmediklerini vurgulayan Zeybekci, "Çünkü artık 2000'lerin başında hayal dahi edemediğimiz hedeflere emin adımlarla yürüyen, küresel ekonomide söz sahibi olmak isteyen, yakın coğrafyasındaki ülkelere ilham veren ve yönlendiren 'Yeni Türkiye' var" dedi. Büyümenin motoru haline gelen dış ticarette de başarılı bir grafik çizildiğini anlatan Bakan Zeybekci, "2014'te dış ticarette rekorlar kırdık. Yüzde 4 artışla ihracatımızı 157.6 milyar dolara taşıyarak tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştık" dedi. 2014'te sadece ihracat rekoru kırılmadığını belirten Zeybekci, "İthalatımızı yüzde 3.7 ve dış ticaret açığımızı da yüzde 15 azalttık. Hizmet ticaretinde de Türkiye 50 milyar doları aşarak yeni bir rekora imza attı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir milyon 600 bin kişilik dev aile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN