Yeni oyuncularla daha geniş kitlelere ulaşacak

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, katılım bankalarının sektöre giren oyuncularla daha geniş kitlelere ulaşacağını söyledi

Giriş Tarihi: 11.5.2015
Yeni oyuncularla daha geniş kitlelere ulaşacak
2008 global ekonomik krizinin ardından dünya genelinde faizsiz bankacılığa olan ilginin arttığını belirten Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, katılım bankacılığının alternatif olmaktan çıkıp tüm bireysel ve ticari müşteriler için fon sağlayan ve yatırım enstrümanları sunan bir yapıya doğru hızla ilerlediğini söyledi.
Katılım bankacılığının sermaye piyasasını tamamlayıcı ve geliştirici rolünün her geçen gün daha da belirginleştiğine işaret eden Gürerk, "Türkiye'de 30 yıldır faaliyet gösteren katılım bankalarının aktif büyüklüğü ülkemizde 100 milyar TL'yi aştı. Son 10 yıllık gelişime baktığımızda, sektörün ürün, hizmet, şubeleşme ve alternatif dağıtım kanallarında yeniden yapılandığı dikkat çekiyor" dedi.

BÜYÜME HIZLANACAK

Katılım bankalarının son yıllarda şubeleşme faaliyetlerine hız vererek konvansiyonel bankaların üzerinde büyüme rakamları elde ettiğinin altını çizen Gürerk, "Sektör yurt genelindeki şubeleşme faaliyetlerinin yanı sıra yurtdışında da atağa geçti. Kuzey Irak, Körfez Ülkeleri ve Kuzey Afrika'da şube ve temsilcilikler açıyorlar. Böylece ülke genelinde şube ağını genişleten sektör, yurtdışında da bölgesel güç olma yolunda hızla büyüyor"diye konuştu.
Gürerk, ekonomi yönetiminin sektöre destek vermesi ve yeni oyuncuların girişiyle katılım bankacılığının büyüme ivmesinin önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacağını kaydetti.
Sektör olarak müşterilerine faizsiz bankacılık prensiplerine uyan ve piyasa koşullarına uygun rekabetçi finansman imkânları sağlayan bankacılık hizmeti verdiklerinin altını çizen Gürerk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gelecek dönemlerde katılım bankaları sektöre giren yeni oyuncularla şube ağlarını artırarak, yeni teknoloji ve ürünlere yatırım yaparak, daha geniş kitlelere ulaşacak. Mevzuatsal düzenlemelerin gerçekleşmesi ve kaynak çeşitliliğinin geliştirilmesiyle katılım bankalarının kaliteli hizmet sunumu ön plana çıkacak."

ÖZEL BANKALARA DAVET
Kamu bankalarının katılım bankacılığı alanında faaliyete geçmesinin, hizmet ve ürün kalitesini artıracağını dile getiren Gürerk, "Kamu katılım bankalarının sektörde çok önemli bir ihtiyaç olan mudaraba ve muşaraka finansmanı alt yapısının geliştirilmesi yönünde çok katkı yapacağına inanıyoruz.
Yalnızca kamu bankalarının katılım bankacılığına katılması da yeterli değil.
Biz, kamu bankalarının yanı sıra özel bankaları da katılım bankacılığı yapmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni oyuncularla daha geniş kitlelere ulaşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN