Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saray kumaşı dünya vitrinine çıkıyor

Gaziantep, 500 yıllık geçmişi olan kutnu kumaşını dünyaya açma kararı aldı. Vitrine çıkan kutnu, bu yıl defilelerde sergilenecek

Giriş Tarihi: 18.5.2015
Saray kumaşı dünya vitrinine çıkıyor
500 yıldır Gaziantep'te dokunan kutnu kumaşı dünyaya açılıyor. Kutnuyu tekstil endüstrisine kazandırmak için düğmeye basan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kutnu Tanıtım Grubu, padişah kaftanlarında kullanıldığı için 'saray kumaşı' olarak bilinen kutnu için ilk olarak kentte bir satış mağazası açtı. Havaalanındaki mağazaya, iki satış ofisi de önümüzdeki günlerde eklenecek. Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, Osmanlı döneminden bu yana kentte dokunan kutnunun yeniden Türk tekstil sektöründeki yerini alması için Kutnu Tanıtım Grubu kurduklarını ifade etti. Kutnu Tanıtım Grubu Başkanı Jülide Konukoğlu, "Kutnu kumaşından sadece eşarp, kravat gibi az sayıda ürün çeşidi varken, bugün 20 farklı üründen 200 adede ulaştık. Kutnu Tasarım Atölyesi'ni faaliyete geçirdik" dedi.

DEFİLEYE KATILACAK
Sergide yer alan ürünler ve benzerlerini Gaziantep'teki Kutnu Tasarım Atölyesi'nden satın almak mümkün olacak. Ayrıca bu ürünlerin tüm Türkiye'ye e-ticaret yoluyla da pazarlanması planlanıyor. Konukoğlu, kutnuyu dünyaya açmak için çaba sarf ettiklerini anlatarak, "Öncelikle gelecek tepkilere göre adım atacağız. Bu yıl bir uluslararası defileye katılma planımız var. Ardından mağazalaşma sürecine ağırlık verebiliriz" diye konuştu. Julide Konukoğlu'nun verdiği bilgilere göre senede 15- 20 bin metre olan kumaş üretimi ise bir yıl içinde 3 katına çıkarılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saray kumaşı dünya vitrinine çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN