Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu ile devlet bakıyor!

Giriş Tarihi: 8.7.2015 17:39 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 17:56
Bu ile devlet bakıyor!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 557 bin nüfuslu 'da 420 bin kişinin laşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) destek aldığı bildirildi.

Azmi Çelik, AA muhabirine, 5 ilçe ve 3 beldesi bulunan 'da SYDV'nin bugüne kadar lar yaptığı gibi çeşitli projelere de destekte bulunduğu ve bu desteğin sürdüğünü söyledi.

Batman'ın bölgede özel bir konuma sahip olduğunu kaydeden Çelik, şöyle dedi:
"SYDV'de İl genelinde ilçe vakıfları da dahil olmak üzere toplam 84 bin 400 aile ve yaklaşık 420 bin kişinin kaydı bulunmaktadır. Vakıflarımız aracılığıyla çeşitli ayni ve nakdi yardımlar ihtiyaç sahiplerine verildiği gibi bunun yanında genel sağlık sigortası, engelli aile ve yakını bulunan kişilerle eşi vefat etmiş kadınlara da aylık ödeme yapılmaktadır. Ayrıca muhtaç yetimlere, asker ailelerine, şartlı eğitim sağlık ve gebelik yardımları da vakıf aracılığıyla yürütülmektedir. SYDV yardımlarından 420 bin kişi yararlanıyor. Bu sayı il nüfusunun yüzde 75'ine tekabül ediyor"

"6 ayda 85 milyon 700 bin lira yardım yapıldı"

Vali Çelik, 2015 yılının 6 ayında ihtiyaç sahiplerine 65 milyon 900 bin liralık sosyal yardımlar yapıldığını anlattı.
Vakfın ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yürütülen projeler kapsamında da yardımlarının olduğunu dile getiren Çelik, "Evde bakım hizmetleri ve sosyal destek hizmetlerinden yararlanan 4 bin 760 kişiye 18 milyon 200 bin lira ve 360 kişiye de 1 milyon 100 bin liralık sosyal destek ödemesi yapılmıştır" dedi.

Doğum yardımlarına da değinen Çelik, şöyle devam etti:
"Bu kapsamda da bin 30 kişiye 500 bin lira doğum yardımı için bankaya talimat verilmiştir. Bunların hepsini birlikte düşündüğümüzde Batman'da SYDV ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla 2015 yılının 6 ayında 85 milyon 700 bin lira yardım yapıldı."

Kentte yaklaşık bin 200 kişiye evlerinde sıcak yemek verildiğini sözlerine ekleyen Vali Çelik, şunları kaydetti:

"Bu 1 yıllık proje. Buna ilaveten yine vakfımızca engelli, hasta ve yaşlı 100 vatandaşımızın 1 yıl süre ile evlerinde evde bakım hizmeti verilmek suretiyle yürütülen bir projesi var. Bu projenin içeriğinde bu vatandaşlarımızın temizliği, çamaşırlarının, bulaşıklarının yıkanması gibi hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetler vakıf tarafından istihdam edilen personelle yürütülmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ile devlet bakıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN