Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Dünyanın gözü burada olacak"

Giriş Tarihi: 11.11.2015 15:39 Güncelleme Tarihi: 11.11.2015 15:43
Dünyanın gözü burada olacak

Küresel iş dünyasını temsil edildiği B20'nin dönem başkanlığını yürüten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin, "Dünyanın gözü kulağı burada olacak. Antalya'da kurulacak masada küresel ekonominin geleceğine karar verilecek" dedi.

Hisarcıklıoğlu ile küresel çalışan kesimi temsil eden L20'nin dönem başkanı ve Türk-İş Genel Başkanı Atalay, AA'nın ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu G20 Liderler Zirvesi öncesi ortak basın toplantısı düzenledi.

Bu hafta sonu herkesin G20'yi konuşacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, dünya liderlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın misafiri olarak Türkiye'ye geleceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Bu çok önemli bir olay. Dünyanın gözü kulağı burada olacak. Antalya'da kurulacak masada küresel ekonominin geleceğine karar verilecek" diye konuştu.

Günümüzde pek çok küresel sorunla yüzleşilmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, son 6 yıldır küresel büyümede istikrar yakalanamadığını, dünyanın bir tarafı toparlanırken, diğer tarafının kötüye gittiğini kaydetti.

Önce ABD ve Avrupa başta olmak üzere merkez ülkelerde sorun yaşandığını, onlar toparlanmaya başladığında gelişmekte olan ülkelerin sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Hepimiz gözümüzü dikmiş ABD Merkez Bankasına, Fed'e bakıyoruz. Faizi artırdı mı artıracak mı resmen toto oynuyoruz. Geçmiş yıllarda ticaret küresel büyümenin motoruydu. Şimdi ise ticaret istediğimiz gibi artmıyor. Bir başka deyişle, pasta istediğimiz hızda büyümüyor. Bu da korumacı politikaları körüklüyor. Genç işsizliği oldukça yüksek seviyelerde. Bazı ülkelerde gençlerin yüzde 40'ı işsiz durumda. Geçtiğimiz 30-40 yıllık dönemde uygulanan kapsayıcı olmayan politikalar nedeniyle eşitsizlikler artıyor. Eşitsizlik konusu giderek ekonomik bir problem olmaktan çıkıp, toplumsal bir problem haline gelmeye başladı. İşte tam böyle bir zamanda G20 Dönem Başkanlığı yaptık. Bu hafta sonu da bu sorunlar Antalya'da tartışılacak. Küresel ekonomiye Türkiye'den yön verilecek."

Dönem başkanlıklarında G20'de KOBİ'lerin sesinin daha fazla duyulmasını sağladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, ayrıca bölgesel istişare forumları ile kapsayıcılığı artırdıklarını söyledi.

Yürüttükleri çalışmalarla B20'yi yaklaşık 300 üyeden 800 üyeye çıkardıklarını ve B20'nin gerçekten küresel iş dünyasının sesi olmasını sağladıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "B20'ye damgamızı vurduk, çıtayı yükselttik. Şimdi de deneyimlerimizi, bizden bayrağı devralacak Çin'e devretmek için var gücümüzle çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

B20 olarak Antalya'da çok büyük bir etkinliğe hazırlandıklarına işaret eden Hisarcıklıoğlu, 300 üst yönetici, başkan düzeyinde toplam 500 misafir ağırlayacaklarını, G20 ülkelerinden iş dünyası liderlerinin Antalya'ya geleceğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, organizasyonun Türkiye'nin ve Türkiye ekonomisinin tanıtımı için de çok önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dünyanın gözü burada olacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN