Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Akdeniz'i Türk gölü yapacağız'

Giriş Tarihi: 18.11.2015
'Akdeniz'i Türk gölü yapacağız'

Global Liman İşletmeleri, Malta, Karadağ ve İspanya'nın ardından listeye Hırvatistan, İtalya ve Tunus'u da ekleyecek. Mehmet Kutman, "Akdeniz'i Türk gölü yapmak istiyoruz" dedi

Osmanlı İmparatorluğu'nun yaklaşık 500 yıl önce Akdeniz'i Türk Gölü haline getirme fikrini şimdilerde Türk şirketler hayata geçirmek üzere. İspanya'dan Yunanistan'a birçok ülkede liman işleten Türk şirketler arasında yer alan Global Yatırım Holding'in patronu Mehmet Kutman, Kuzey Afrika'ya girmeye hazırlanan ilk şirket olmayı hedeflediklerini söyledi. Tunus'u Arap Baharı öncesinde yakından takip ettiklerini dile getiren Kutman, "Malta, İspanya, Karadağ'da faaliyetteyiz. Hırvatistan'daki Dubrovnik Gruz Limanı'nın 40 yıl işletilmesi için yapılan ihaleyi kazandık. Tunus'taki La Goulette limanı için görüşme aşamasındaydık ancak askıya almıştık. Şimdi tekrar gündemde. İtalya'da bir liman için arayıştayız. Akdeniz'i Türk Gölü haline getirmek istiyoruz" dedi.

20 limana çıkacak

Global Yatırım Holding'e ait Global Liman İşletmeleri'nin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortaklık anlaşması sonrası konuşan Kutman, "Şu anda 7 ülkede 10 liman ile faaliyet gösteriyoruz. Bu limanlarda yaklaşık 5 milyon yolcuya hizmet veriyoruz. Amacımız bu liman ve ülke sayısını artırmak. 3-4 yıl içerisinde 10-15 ülkede 20 liman işletmek istiyoruz" dedi. 550 milyon euroluk değer üzerinden yüzde 10.8'lik Global Liman İşletmeleri hissesi alan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) bu planda ise büyük rol üstlenecek. Şirketi halka arza hazırlamak isteyen EBRD'nin Altyapı Sektörü Başkanı Thomas Meier ise şunları söyledi: "EBRD olarak yakın gelecekte bu şirketin halka arzını gerçekleştirmek istiyoruz. Halka arzla birlikte firmaya daha fazla para girecek. Şirket, sermaye piyasalarında adını duyurmuş olacak. Kurumsal yatırımcılar için de Türkiye'nin cazip bir ülke olduğu ortaya konacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Akdeniz'i Türk gölü yapacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN